Bartosz Dybała

Konie arabskie zjadą na aukcję pod Kraków

Aukcja zostanie zorganizowana na terenie Klubu Jazdy Konnej Szary. Odbywają się tam krajowe i międzynarodowe zawody. Fot. Klub Jazdy Konnej Szary Aukcja zostanie zorganizowana na terenie Klubu Jazdy Konnej Szary. Odbywają się tam krajowe i międzynarodowe zawody.
Bartosz Dybała

We wrześniu w Michałowicach pojawią się konie z całego świata. Tu nie chodzi o zemstę - mówią byli szefowie stadnin w Janowie.

To będzie pierwsza tego rodzaju impreza w podkrakowskich Michałowicach. Od 8 do 10 września odbędzie się tam Krakowska Aukcja Koni Arabskich. Jak podał portal money.pl, organizatorami są byli szefowie stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz ludzie związani z aukcjami, którzy zostali wykluczeni z działania, gdy wymienione stadniny przejęli ludzie z namaszczenia PiS. Miejsce pod imprezę udostępnią właściciele Klubu Jazdy Konnej Szary. W internecie można już znaleźć listę aukcyjną, na której jest na razie 29 koni.

- W 2016 roku zorganizowaliśmy w tym samym miejscu pokaz koni arabskich. Nie było żadnej aukcji, po prostu pokaz - tłumaczy Anna Stojanowska, była inspektor w Agencji Nieruchomości Rolnych i współorganizatorka imprezy. - Pomógł nam przy tym prywatny hodowca. Wydarzenie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem, dużym zainteresowaniem. Uznaliśmy, że hodowcy, właściciele i po prostu miłośnicy najlepszych koni na świecie chcieliby takiej imprezy. Dlatego próbujemy - kwituje Stojanowska.

Zaznacza, że założeniem organizatorów nie jest budowanie konkurencyjnego wydarzenia dla Pride of Poland, corocznej aukcji koni arabskich, odbywającej się w Janowie Podlaskim. Tegoroczny wynik tej aukcji był bardzo słaby. Sprzedano jedynie sześć koni z krajowej hodowli. Zysk z aukcji to 410 tys. euro. Dla porównania, na imprezie w 2015 r. udało się uzyskać 4 mln euro. - Tu nie chodzi o żadną zemstę. Konie to nasze całe życie. Dlatego dalej chcemy być z nimi związani - dodała Stojanowska.

Czy impreza będzie okazją do promocji gminy? Informacje o niej dotarły już do Antoniego Rumiana, wójta Michałowic.

- Wszystkie imprezy, które odbywają się w tym klubie są promocją naszej gminy. Odbywają się zawody zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Przyjeżdża telewizja - mówi Rumian. Jego zdaniem także aukcja będzie okazją do wypromowania Michałowic.

- Osoby, które organizują aukcje, zwróciły się do nas z zapytaniem, czy moglibyśmy udostępnić nasz obiekt. Kochamy konie, dlatego zgodziliśmy się - przyznaje Anna Szary, właścicielka Klubu. Zaznacza, że od pięciu lat organizują zawody jeździeckie. Aukcja zostanie przeprowadzona tam pierwszy raz.

Dodzwoniliśmy się do stadniny w Janowie Podlaskim, ale prezes był nieosiągalny i nie uzyskaliśmy komentarza w tej sprawie.

W Michałowicach ma się zjawić też Shirley Watts, żona perkusisty zespołu The Rolling Stones. To właśnie ona w ubiegłym roku zabrała ze stadniny w Janowie dwie swoje klacze. Wcześniej padły tam trzy, w tym dwie należące do Watts. Na aukcji mają się pojawić także kupcy z rejonu Zatoki Perskiej, którzy dotąd gościli w Janowie Podlaskim.

Bartosz Dybała

Dziennikarz "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego". Laureat konkursu Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii dziennikarstwo interwencyjne. Zajmuję się tematyką kryminalną, czasami medyczną oraz kwestiami związanymi z zabudową Krakowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.