Kończą siać, czekają na deszcz

Czytaj dalej
Fot. Agata Wodzień
Agata Wodzień-Nowak

Kończą siać, czekają na deszcz

Agata Wodzień-Nowak

Jedni na nowo sieją zboża, inni rozsiewają nawozy, a jeszcze inni szacują straty po zimowych wymarznięciach. Wszyscy czekają na opady.

- To już końcówka zasiewów. Rolnicy strasznie boją sie suszy, łapią tą resztkę wilgoci, która jest na powierzchni - mówi Maria Sikora, doradca rolniczy z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradctwa Rolniczego w Przysieku.

W wielu miejscach rolnicy musieli zaorać wymarznięte uprawy i na nowo siać.

Szkodnik zaatakował plantacje rzepaku, którego nasiona od 2013 roku nie mogą być zaprawiane insektycydami z grupy neonikotynoidów, które niszczyły jesienne szkodniki.

- Ze śmietką nie das ię już walczyć. Jeśli uszkodziła wiązki przewodzące, rzepak może nie dać plonów. Jeśli jednak roślina jest zielona, to nie ma sensu orać, jeśli rokuje na ok. 3 tony z ha, to chociaż zwróci się koszt nakładu - tłumaczy doradca.

- Nawozy w pierwszej turze już poszły na rzepak. Dwa, trzy tygodnie po pierwszej dawce azotu przyjdzie czas na drugą. Rezpak wygląda bardzo różnie, nawet na jednym polu zdarzają sie pasy uprawy, które już nie rokują - ocenia Sikora aktualny stan pól. Rolnicy sygnalizują, że w niektórych rejonach pojawia się już chowacz.

A pozostałe uprawy? - Zbożom wystarczą standardowe zabiegi ochrony roślin i nawożenia - zapewnia doradca.

Najbardziej roślinom potrzeba jednak deszczu. Bydgoski synoptyk nie ma dobrych wieści dla rolników. - Prognoza długoterminowa przewiduje w okolicach połowy kwietnia wzrost temperatury powyżej 20C! Deszcz spodziewany jest tylko w dwóch dniach, ale może się zdarzyć, że w wielu miejscach sucho będzie przez całe dwa tygodnie - ocenia Bogdan Bąk.

- Do wojewody wpłynęło (według stanu na 1 kwietnia) 138 wniosków o powołanie komisji szacujących straty -podaje nam biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

- Powołano 126 komisji. Różnica wynika z tego, że część zarządzeń wojewody w sprawie powołania komisji jest analizowana w wydziale prawnym KPUW lub czeka na podpis - wyjaśnia urząd.

W całym wojewódzkie kujawsko-pomorskim według danych z UW poszkodowanych jest 30 684 gospodarstw o łącznej powierzchni 269 299 hektarów. Szacowanie strat nie odbywa się bez przeszkód. - Problemem na chwilę obecną jest brak danych z GUS dot. wskaźników niezbędnych do wypełniania protokołów strat przez komisje - informuje biuro prasowe UW.

W większości gmin minął już podstawowy czas na składanie wniosków, np. w gminie Nakło był do 29 marca, w gminie Rogóźno do 30 marca. Komisje pracują teraz w terenie.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Rolnictwo podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. z pandemią COVID-19, wojna na Ukrainie, rynkowe gry np. ceną gazu silnie oddziałują na ciągłość i opłacalność produkcji. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczynają na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


 


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.