Komisarz UE w Toruniu: - Bruksela to nie są tylko głupi biurokraci

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
oprac. (HAS)

Komisarz UE w Toruniu: - Bruksela to nie są tylko głupi biurokraci

oprac. (HAS)

Jak w Kujawsko-Pomorskiem inwestuje się w ochronę zdrowia? O tym mógł się przekonać komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

W sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu rośnie nowy kompleks leczniczy. Inwestycja warta ponad pół miliarda złotych ma powstać w ciągu trzech lat.

To, co już wyszło z ziemi obejrzał Vytenis Andriukaitis, komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, który przyjechał do Torunia na zaproszenie marszałka województwa Piotra Całbeckiego.

- Widzimy tu pierwszy, realizowany już projekt, który pokazuje zarówno możliwości, jak i realia. Składają się na nie zapewnienie powszechnego, lepszego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli - mówił Andriukaitis na spotkaniu z dziennikarzami.

Podkreślił, że toruńska inwestycja pokazuje, co daje współpraca i wola polityczna oraz dobre zrozumienie tego, w jaki sposób działania przekładają się na rzeczywistość.

- To prosty przekaz: Unia Europejska to my wszyscy, zjednoczeni, działający razem. Że nie są to tylko głupi biurokraci siedzący w Brukseli, ale powołane przez ludzi służby dla ludzi, które ludziom mają służyć. Jestem pod wrażeniem postępów tej inwestycji - powiedział komisarz UE.

Vytenis Andiukaitis, komisarz Unii Europejskiej od 2014 roku, jest Litwinem i lekarzem chirurgiem z zawodu, wcześniej był m. in. wicemarszałkiem litewskiego parlamentu i ministrem zdrowia swojego kraju.

Poza wizytą na placu budowy komisarz Andiukaitis spotkał się z marszałkiem Całbeckim; był także gościem sesji sejmiku województwa.

W centrum kulturalno-kongresowym Jordanki uczestniczył w otwartym spotkaniu, którego przewodnim tematem były inwestycje związane z medycyną.

- Ta inwestycja wzbudza zainteresowanie Komisji Europejskiej ze względu na montaż finansowy, który zastosowaliśmy jako pierwsi w Polsce, uzyskując kredyt w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych - mówił marszałek województwa. - Było to bardzo skomplikowane, ale się udało. Między innymi dzięki współpracy z panem komisarzem Andiukaitisem i jego służbami, które pozytywnie zaopiniowały nasz wniosek.

oprac. (HAS)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.