Kolonoskopia i gastroskopia. Badania konieczne po 50. roku życia

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski
Maja Erdmann

Kolonoskopia i gastroskopia. Badania konieczne po 50. roku życia

Maja Erdmann

Aby mieć pewność, że nasz system trawienny działa jak należy, trzeba się badać. Kolonoskopia i gastroskopia to konieczność.

Kolonoskopia to badanie, który powinien poddać się każdy po 50. roku życia, ale czasami badanie jest potrzebne wcześniej, jeśli w rodzinie występował nowotwór jelita grubego.

Słowo kolonoskopia pochodzi od łacińskiej nazwy colon - okrężnica (jelito grube) i scopia – oglądanie. Wykonuje się ją jako badanie profilaktyczne raka jelita grubego, u pacjentów którzy mają polipy jelita grubego, przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych: do diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawienia z odbytu, do diagnozowania chorób zapalnych jelita grubego. U części osób badanie wykonuje się w znieczuleniu anestezjologicznym – decyduje o tym lekarz diagnosta.

Najważniejsze jest oczyszczenie jelita grubego. Jeśli pacjent przeprowadzi je niedokładnie – badanie trzeba będzie powtarzać.

Zasady oczyszczania:

tydzień przed badaniem unikać drobnopestkowych owoców i warzyw oraz pełnoziarnistego pieczywa, unikać tłustych wędlin i mięs oraz napojów gazowanych w dniu badania nic nie jeść, tylko wypić specjalny płyn, zalecony przez lekarza.

W trakcie badania lekarz poprzez odbyt wprowadza do jelita grubego miękki, giętki przyrząd grubości palca wskazującego. Dzięki temu może nie tylko dokładnie obejrzeć śluzówkę jelita grubego i esicy, ale i wykonać dodatkowe badania oraz drobne zabiegi, takie jak biopsja, usuwanie drobnych polipów i pobranie wycinków do badań histopatologicznych. Badanie trwa od 15 do 60 minut. Jeśli jest przeprowadzane w uśpieniu, chory powinien przyjść z osobą towarzyszącą.

Po badaniu pacjent może odczuwać wzdęcia i skurcze, dolegliwości te jednak szybko mijają. Można powrócić do normalnej aktywności tego samego dnia.

Nie wolno jednak prowadzić samochodu w dniu badania – środki stosowane w znieczuleniu upośledzają odruchy.

W sprawie żołądka

Gastroskopia to drugie najważniejsze badanie przewodu pokarmowego. Dzięki niemu lekarz może obejrzeć górny odcinek przewodu pokarmowego: przełyk, żołądek i dwunastnicę, a także pobrać wycinki do badania histopatologicznego.
Gastroskopię wykonuje się, gdy pacjent ma m.in.: zaburzenia połykania, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu, pieczenie za mo
stkiem, uporczywe odbijania.

Na leżąco

Badanie jest przeprowadzane w pozycji horyzontalnej. Po 
miejscowym znieczuleniu, między szczęki pacjenta zakładany jest plastikowy ustnik. Potem do gardła wprowadza się końcówkę endoskopu, którą badany powinien przełykać tak długo aż znajdzie się ona w miejscu wymagającym zdiagnozowania.

Specjalista obserwuje ruch endoskopu na ekranie monitora. Zwykle od razu mówi, co widzi na ekranie.

Rak jelita grubego

Rośnie wewnątrz 
jelita, tworząc polipowaty twór lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek.

Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych rak tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.

To jeden z najczęściej występujących nowotworów, rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy i jest typowym przykładem nowotworu złośliwego.
(poradnikzdrowia.pl)

Maja Erdmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.