Kolka u maluszka. Jak sobie z nią radzić?

Czytaj dalej
Fot. 123 rf
AMA

Kolka u maluszka. Jak sobie z nią radzić?

AMA

Na początek dobra informacja dla wszystkich przyszłych mam. Kolka jelitowa nie musi przytrafić się twojemu dziecku.

Warto wiedzieć również, że z medycznego punktu widzenia dolegliwości te nie są groźne i prędzej czy później, po uzyskaniu określonego stopnia dojrzałości układu pokarmowego u maluszka (zwykle około 4. miesiąca), samoistnie ustępują.

Przyczyny powstawania kolek (najczęściej pojawiają się około 2. tygodnia życia dziecka) nie są jasno sprecyzowane, jednak z praktyki wiemy o co najmniej kilku czynnikach, które mogą ją wywoływać - alergia pokarmowa, nietolerancja laktozy i zaburzenia mikroflory jelitowej, a także błędna technika karmienia. U kobiet karmiących piersią kolkę mogą wywoływać warzywa i owoce powodujące wzdęcia, ostre przyprawy, kofeina, czekolada oraz nikotyna.

Jako działanie prewencyjne zalecam w trakcie karmienia piersią stosowanie odpowiedniej diety i przykładanie dużej wagi do właściwej techniki karmienia. To dwie kluczowe sprawy, które pomogą zminimalizować występowanie kolek - mówi Martyna Mączka, laureatka II edycji kampanii „Położna na medal”, którą na co dzień można spotkać na Oddziale ginekologiczno-położniczym w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

Co jednak zrobić, gdy kolka już występuje? Jest kilka sposobów na to, aby pomóc dziecku. Chcąc, żeby ustąpiły dolegliwości, powinniśmy pomóc w rozluźnieniu jelit i oddaniu gazów.

- Jedną z najczęściej stosowanych metod jest masowanie brzuszka maleństwa - może to być ruch kolisty (zgodnie z wskazówkami zegara) lub pociągły ku dołowi brzuszka. Masaż zawsze wykonujemy ciepłą dłonią lub ciepłym olejkiem - radzi Martyna Mączka. - Drugim sposobem jest delikatny ucisk brzuszka poprzez położenie dziecka na brzuszku w pozycji żabki. Jednocześnie w kierunku od łopatek na dół do pośladków wykonujemy masaż plecków. Warto zadbać, żeby w tym czasie pod brzuszkiem znajdowała się ciepła pielucha, która dodatkowo wzmocni działanie rozkurczowe. Doskonałym środkiem rozluźniającym jest ciepła kąpiel. Możemy ją wykonać w wanience albo w wiaderku kąpielowym, jednocześnie pamiętając o masowaniu brzuszka. Swoim podopiecznym zwracam uwagę na to, że już sama kąpiel w wiaderku kąpielowym ma doskonałe działanie antykolkowe. Pozycja dziecka w wiaderku i ciepła woda doskonale relaksują malucha. W pozycji leżącej na pleckach można również zastosować przyginanie kolanek do brzuszka, co pomoże uwolnić gazy z jelit - mówi Martyna Mączka.

Młode mamy często pytają, czy napary ziołowe są dobrym sposobem na kolkę. - W niektórych przypadkach mogą one pomagać, natomiast należy pamiętać, że każde dopajanie dziecka może powodować zaburzenia laktacji - tłumaczy Martyna Mączka.

Ostatnio pojawiły się doniesienia o niekorzystnym działaniu kopru włoskiego - od dawna stosowanego u maluchów - szczególnie u dzieci poniżej 4. roku życia. Warto więc rozważyć konieczność podawania tego typu preparatów. Jeśli jest taka potrzeba, można sięgnąć po gotowe herbatki laktacyjne dostępne w aptekach.

AMA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.