Kolejne sukcesy filmowe związane z Bydgoszczą

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Joanna Pluta

Kolejne sukcesy filmowe związane z Bydgoszczą

Joanna Pluta

To był udany weekend dla twórców związanych z Bydgoszczą i dla filmów, które mają związek z naszym miastem. Możemy być dumni.

Na zakończonym w minioną niedzielę 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Żubroffka” w Białymstoku Grand Prix zdobył obraz „Koniec świata” Moniki Pawluczuk. Bydgoskie Miejskie Centrum Kultury jest partnerem produkcyjnym filmu. Jurorzy Festiwalu w uzasadnieniu werdyktu podkreślili, że nagrodę przyznano „za niesamowite i mistrzowskie stworzenie wspólnej przestrzeni miasta, mozaikę ludzkich emocji i losów, gdzie koniec świata może być też początkiem”.

To nie pierwsza nagroda dla tego dokumentu. Zdobył też laury podczas Hot Springs w Stanach Zjednoczonych, a także na Koszalińskim Festiwalu „Młodzi i Film” oraz łódzkim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.

10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Żubroffka” w Białymstoku.
MCK Założycielami i mentorami Bydgoskiej Kroniki Filmowej jest bodaj najbardziej znana para dokumentalistów w Bydgoszczy - (od lewej) Marcin Sauter i Maciej Cuske.

Dobre wieści w ten weekend przywędrowały także z Warszawy. Mateusz Buława, młody bydgoski reżyser Bydgoskiej Kroniki Filmowej przywiózł drugą nagrodę 5. Konkursu Reportażu Amatorskiego w Warszawie za film dokumentalny „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić”. Dostał ją za „dyskretny sposób przedstawienia trudnego tematu, dużą delikatność, wrażliwość i szczerość”. Film opowiada o trudnej codzienności pracowników zakładu pogrzebowego. Jego obraz wcześniej został także nagrodzony na 13. Festiwalu Filmowym w Kochanowskim w Warszawie. Gratulujemy!


Bydgoska Kronika Filmowa
Create your own infographics

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.