Kolejne parki zaproszą na spacer po Bydgoszczy [mapa interaktywna]

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Anna Stasiewicz-Mąka

Kolejne parki zaproszą na spacer po Bydgoszczy [mapa interaktywna]

Anna Stasiewicz-Mąka

Wzgórze Dąbrowskiego, Wzgórze Wolności oraz park Witosa. Miasto planuje tam spore zmiany.

Tereny zielone zajmują połowę obszaru Bydgoszczy. Należymy do miast o największej liczbie i powierzchni parków w Polsce. Pod względem powierzchni parków ustępujemy jedynie Warszawie. Bydgoszcz z 36 metrami kwadratowymi zieleni przypadającymi na jednego mieszkańca zajmuje pierwsze miejsce w Polsce spośród miast wojewódzkich. To oczywiście zasługa największego parku miejskiego w kraju, czyli Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. W mieście znajduje się jeszcze 30 parków, kilkadziesiąt skwerów i lasów. Bydgoskie parki są sukcesywnie rewitalizowane. Zmienił się m.in. park Kazimierza Wielkiego, a ostatnio park Kochanowskiego również całkowicie zmienił swoje oblicze.

Teraz przyszedł czas na kolejne parki: Witosa oraz te na Wzgórzu Wolności i Wzgórzu Dąbrowskiego. One również już niedługo mają zachęcać do spacerów.

29 grudnia Bydgoszcz złożyła wniosek o dofinansowanie projektów na rewitalizację parków na Wzgórzu Dąbrowskiego oraz Wzgórzu Wolności. Koszt obu inwestycji szacowany jest na 3,4 mln zł. Miasto stara się o unijne dofinansowanie na poziomie 2,5 mln zł.

W parkach ma zostać uporządkowana szata roślinna. Powstaną nowe ścieżki dla spacerowiczów, a na Wzgórzu Wolności również trasa dla pieszych i rowerzystów. ścieżka pieszo-rowerowa. Miasto będziemy mogli podziwiać z punktów widokowych, które kiedyś istniały.

Można również powiedzieć, że obydwa parki rozkwitną. W planach jest dosadzenie nowych drzew i krzewów, na przykład różaneczników.

- W parkach staną ławki, tablice informacyjno-dydaktyczne, karmniki dla ptaków oraz kosze na śmieci. Będzie też oczywiście nowe oświetlenie - wymienia Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Na drzewach zawisną dodatkowe budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Będą też „hotele dla owadów”.

- Korzystając ze wsparcia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, koszt infrastruktury parkowej nie powinien przekroczyć 30 procent wartości kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia. Dlatego większość działań będzie związana ze wzbogaceniem i uporządkowaniem szaty roślinnej oraz stabilizacją skarp - wyjaśnia Marta Stachowiak. - Zarezerwowaliśmy jednak teren pod m.in. plac zabaw, siłownię plenerową czy platformę widokową. Mogą one powstać w kolejnym etapie.

Bydgoski Urząd Miasta pracuje też nad koncepcją odnowienia Parku Ludowego im. Witosa. - Po rewitalizacji teren ma być miejscem, z którego chętnie będą korzystać bydgoszczanie bez względu na wiek - zaznaczają urzędnicy.

Projektanci mają też uwypuklić wszelkie istniejące walory terenu od historycznych po przyrodnicze, zaakcentować rolę parku jako części składowej zielonej osi Śródmieścia - czytamy w oficjalnej ratuszowej informacji. Ma tu być ścieżka zdrowia, plac zabaw, siłownia plenerowa i wybieg dla psów. Zmodernizowana ma być górka saneczkowa, tak by mogła pełnić również inne funkcje latem.

Wciąż nie wiadomo, co z Muszlą Koncertową w parku Witosa. Na razie miasto zleciło wykonanie ekspertyzy budowlanej obiektu.

Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.