Kolejne ciekawe eksponaty przyjechały do Muzeum Wojsk Lądowych

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Anna Stasiewicz-Mąka

Kolejne ciekawe eksponaty przyjechały do Muzeum Wojsk Lądowych

Anna Stasiewicz-Mąka

Czy wiesz, jak w środku wygląda granat? Lepiej tego nie sprawdzać, ale makiety, które trafiły do Muzeum Wojsk Lądowych, są bezpieczne.

Skrzynie, a każda ważąca po kilkadziesiąt kilogramów. W środku makiety amunicji używanej obecnie przez polską armię. Kilka skrzyń makiet przekazały Muzeum Wojsk Lądowych Zakłady Metalowe „Dezamet” z Nowej Dęby. - Oprócz amunicji artyleryjskiej, otrzymaliśmy również makiety naboi do granatników, granatów czy amunicji do moździerzy - wymienia Łukasz Skoczek z Muzeum Wojsk Lądowych. - Makiety amunicji można oglądać, dotykać, bez obaw, że coś wybuchnie czy wystrzeli.

- Amunicja tego typu używana jest obecnie w Wojsku Polskim. Żołnierze używają podobnej amunicji na misjach zagranicznych i w czasie ćwiczeń na poligonach w kraju- wyjaśnia Łukasz Skoczek. - My będziemy wykorzystywać makiety, pokazując je zarówno na wystawach, jak i podczas prezentacji czy organizowanych przez nas imprez oraz wykładów np. dla studentów wojskoznawstwa - dodaje.

Do Muzeum Wojsk Lądowych trafiła również broń przekazana placówce przez Komendę Wojewódzką w Łodzi. Ta z kolei pozyskała ją z łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych. - To 23 karabiny i pistolety maszynowe różnych typów oraz 2 moździerze kaliber 82 mm - wyjaśnia Łukasz Skoczek. - Wszystkie „grały” przez ostatnich 60 lat w polskich filmach. Teraz będzie je można zobaczyć na przykład na naszych wystawach czasowych. MWL od lat współpracuje z Policją. Placówka dotychczas otrzymała kilkanaście egzemplarzy historycznej broni strzeleckiej oraz dwa transportery BTR-60. To m.in. pistolet maszynowy PPSz, karabinek Mosin wz. 38 czy karabin Mauser wz. 98 produkowany dla Iranu.

Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.