Kolejki na rezonans w naszym regionie powinny być krótsze

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak
Agnieszka Romanowicz

Kolejki na rezonans w naszym regionie powinny być krótsze

Agnieszka Romanowicz

NFZ podpisze z Nowym Szpitalem w Świeciu kontrakt na badania rezonansem magnetycznym. Mają ruszyć w drugiej połowie roku

- Nawet 250 dni trzeba czekać na rezonans magnetyczny w naszym regionie. Sprawdzałam to ostatnio na stronie internetowej NFZ, bo mój syn ma skierowanie na prześwietlenie czaszki. Nie stać mnie na badanie prywatne, co można załatwić w ciągu dwóch dni, np. w szpitalu MSW w Bydgoszczy - dodaje Czytelniczka. - Zdziwiłam się, że na liście pracowni rezonansu w województwie nie wykazano szpitala w Świeciu. Przecież rezonans jest u nas od ubiegłego roku. Ogromna szkoda, że nie można z niego korzystać. Wielu ludzi miałoby szansę na szybszą diagnozę.

Rezonans magnetyczny w Świeciu jest w użyciu.

- Wykorzystujemy go do diagnostyki pacjentów leczonych na naszych oddziałach - mówi Jerzy Ostrouch, prezes Nowego Szpitala w Świeciu. - Prowadzimy też rozmowy, żeby udostępniać go chorym z innych szpitali w regionie. Wszyscy pacjenci będą mieli dostęp do rezonansu, gdy NFZ ogłosi na niego konkurs. Na pewno w nim wystartujemy i mamy nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym roku.

Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ zapewnia, że konkurs zostanie ogłoszony:

- Planujemy otwarcie konkursu na realizację oferty rezonansu magnetycznego w Świe-ciu tak, żeby mogła ona być realizowana od drugiej połowy roku. Jesteśmy w kontakcie z zarządem Nowego Szpitala i starostą Franciszkiem Koszowskim.

Otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego w Świeciu odbyło się 18 listopada 2015 r. Koszt inwestycji wyniósł 3,6 mln zł. Połowa pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.