Kolejki, by złożyć wniosek o dodatek osłonowy. Warto zdążyć do 31 stycznia

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Małgorzata Stempinska

Kolejki, by złożyć wniosek o dodatek osłonowy. Warto zdążyć do 31 stycznia

Małgorzata Stempinska

Urzędy miast, gmin, ośrodki pomocy społecznej w regionie przeżywają oblężenie. Większość chce zdążyć do 31 stycznia złożyć wniosek o dodatek osłonowy i szybko otrzymać pieniądze. Kto przegapi ten termin, nową pomoc może dostać dopiero... pod koniec roku!

O dodatek osłonowy można się ubiegać od początku tego roku. Większość chce złożyć wniosek do 31 stycznia br., bo wówczas pieniądze będą wypłacone w roku 2022 w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły to zrobić, jednak nie później niż do 31 października 2022 roku. W tym przypadku 100 proc. dodatku dostaną do 2 grudnia br.

- Zainteresowanie dodatkiem jest ogromne. Przyjęliśmy już 1000 wniosków. Codziennie ustawiają się kolejki chętnych. Często pomagamy w wypełnieniu formularza, zwłaszcza seniorom. Wniosek nie jest łatwy. Ma aż dziewięć stron. Boimy się najbliższego poniedziałku, bo to ostatni dzień przyjmowania wniosków w pierwszej turze, więc chętnych będzie na pewno bardzo dużo - przyznaje Jolanta Rybczyńska, po dyrektora MOPS w Lipnie.

O tym, że osoby starsze często potrzebują pomocy w wypełnieniu druku, wspomina także Izabela Szmaglińska, z-ca dyrektora M-GOPS w Więcborku.

- Seniorzy są bardzo zagubieni. Mają wiele pytań. Zdajemy sobie sprawę, że przebrnięcie przez cały formularz jest trudne, więc każdy może liczyć na wsparcie ze strony naszych pracowników. Przyjęli już ponad 500 wniosków - mówi Izabela Szmaglińska.

Pieniądze wcale nie co miesiąc

W innych miejscowościach regionu chętnych po dodatek osłonowy jest również bardzo wielu. Kolejki chętnych ustawiają się m.in. przed MOPR we Włocławku. Już wpłynęło tam 3000 wniosków, dziennie jest ich ok. 300-400.

- Tak, jak wiele jest wniosków, tak wiele wciąż jest pytań. Większość seniorów jest przekonanych, że pieniądze będą dostawać co miesiąc. My ich wyprowadzamy z błędu, a oni często swoje niezadowolenie na nas przelewają - opowiada Piotr Grudziński, dyrektor MOPR we Włocławku.

Chętnych na dodatek jest wielu także w Rypinie. Tamtejszy urząd miasta przyjął już 1200 wniosków.

Z kolei do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie do 25 stycznia wpłynęło 4150 wniosków o dodatek, najwięcej w trzecim tygodniu stycznia - 1827.

- Zdarzają się osoby, które potrzebują pomocy przy wypełnieniu druku, stąd jest możliwość złożenia wniosku osobiście w wyznaczonych w tym celu punktach. Obowiązuje zasada wcześniejszej rezerwacji wizyty. Duża część naszych klientów korzystała z udostępnionej przez Centrum infolinii lub wysyłała zapytania na adres poczty elektronicznej - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik Prezydenta Miasta Torunia.

Wnioski głównie papierowe

Do MOPR w Inowrocławiu mieszkańcy złożyli 2623 wnioski o przyznanie dodatku osłonowego. 24 stycznia wpłynęło ich najwięcej - 297.

- Znaczna część wniosków złożonych w formie papierowej, pomimo obostrzeń związanych z COVID-19, przyjęta została przez pracowników biura obsługi interesanta, bowiem niezbędna była pomoc w prawidłowym ich wypełnieniu - zaznacza Adriana Szymanowska, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia.

Około 400 wniosków dziennie o dodatek osłonowy wpływa do MOPR w Grudziądzu. Dotychczas złożono ich ok. 3500.

- Zdecydowana większość interesantów oczekuje pomocy pracownika MOPR przy wypisywaniu wniosku, a przynajmniej sprawdzenia, czy jest prawidłowo wypełniony. W związku z tym co najmniej trzech pracowników Biura Obsługi Interesantów Działu Świadczeń Rodzinnych przez cały czas udziela niezbędnych informacji - zapewnia Monika Łagoda, II zastępca dyrektora MOPR w Grudziądzu.

Także w bydgoskim ratuszu obserwują rosnące zainteresowanie dodatkiem osłonowym i zwiększoną liczbę wniosków w ostatnich dniach. Mieszkańcy z reguły przychodzą z wstępnie wypełnionym drukiem. Jednak często potrzebują pomocy urzędnika w kwestii związanej z dochodami i źródłem ogrzewania.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Wysokość dopłat w ramach dodatku osłonowego wynosi:

Dodatek osłonowy w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi wzrasta rocznie do:

Małgorzata Stempinska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.