Kolej muzealna ułatwi pracę. Remont poprawi wizerunek

Czytaj dalej
Fot. Joanna Bejma
Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Kolej muzealna ułatwi pracę. Remont poprawi wizerunek

Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Współpraca z innymi placówkami, remont dachu, wieżyczki i piwnic w muzeum, II Międzynarodowy Festyn Miłośników Kolei Wąskotorowej.

Takie plany na nowa szefowa Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. O szczegółach Krystyna Patyk (na tym stanowisku zastąpiła Michała Woźniaka) poinformowała podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Żnińska placówka nawiązała współpracę z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy oraz Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Krystyna Patyk podkreśliła, iż ma to być współpraca zarówno z muzeum jak i Muzeum Kolei Helskich na zasadzie np. wymiany eksponatów, wystaw. Placówka chce także współpracować z muzeami z gmin ościennych.

Nowa dyrektor chce w większym stopniu przyciągnąć do muzeum dzieci i młodzież. Chce pokazywać i przybliżać np. pałuckie zwyczaje.

A co z kolejką w Żninie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji? - Chciałabym, aby czynne tory połączone były z muzealnymi, już na przyszłoroczny 27. Międzynarodowy Zlot Kolei Polnych, który w 2017 roku będzie obywał się u nas, i by była możliwość, aby przejechać przez muzeum naszym parowozem - usłyszeliśmy. W planach jest także pozyskanie torów od PKP. Wtedy ma zostać utworzona kolej muzealna i zgłoszona do rejestru zabytków.

- To nam ułatwi pracę. Na razie musimy stosować się do przepisów PKP-owskich. Jeśli będziemy koleją muzealną, będzie łatwiej pozyskiwać różne dofinansowania z innych źródeł - dodała pani dyrektor.

W dniach od 26 do 29 maja br. w Żninie zorganizowany zostanie II Międzynarodowy Festyn Miłośników Kolei Wąskotorowej. W tym celu na kolejce, naprzeciwko starostwa powiatowego, zostanie wybudowana rampa. Ma pojawić się osiem parowozów. Przyjadą z Berlina i z Frankfurtu. - I warunkiem jest rampa. To są zabytki i tamte muzea nie chcą ich załadowywać i rozładowywać dźwigiem. Rampę zrobimy we własnym zakresie - wyjaśniła Krystyna Patyk.

Nowa szefowa Muzeum Ziemi Pałuckiej musi zadbać także o siedzibę placówki, którą kieruje. Przewiduje się więc remont dachu, wieżyczki oraz piwnic magistratu (pracownicy z Wenecji odświeżyli niedawno galerię im. Tadeusza Małachowskiego - przyp.red.). Zarówno na remonty jak i organizację majowej imprezy złożono wnioski o dofinansowanie (przez muzeum i gminę Żnin). O wsparcie w kwocie 25 tys. złotych II Międzynarodowego Zlotu Miłośników Kolei Wąskotorowej poproszono marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. - Czekamy na odpowiedź - usłyszeliśmy podczas konferencji. A jeśli marszałek go nie przyzna? - To wiem od pana z Niemiec, który z nami współpracuje, że on będzie to współfinansował - powiedziała Krystyna Patyk.

Na remont wspomnianego dachu - do sejmiku województwa - złożono wnioski opiewające na kwotę 600 tys. złotych.

To sto procent przewidywanych kosztów.

Joanna Bejmajoanna.bejma@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.