Koła gospodyń zbliżają się do setki [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Jolanta Młodecka

Koła gospodyń zbliżają się do setki [zdjęcia]

Jolanta Młodecka

"Towarzystwo Gospodyń” - taką nazwę przyjęła pierwsza organizacja kobieca, która powstała w 1866 r.

Już po odzyskaniu niepodległości, w 1918 r. organizacje kobiet wiejskich w Polsce przyjęły wspólną nazwę: „Koło Gospodyń Wiejskich”. W trudnym czasie, kiedy dopiero zaczęła się kształtować samorządność, kobiety stawiały sobie do realizacji bardzo ambitne zadania.

Organizacje te miały często elitarny charakter, a prowadzona działalność była powszechnie uznawana i ceniona. Nie dziwi zatem, że kierowały nią osoby cieszące się powszechnym szacunkiem i zaufaniem.

Już wówczas panie organizowały szkolenia, pokazy i kursy o różnorodnej tematyce, hodowli drobiu, warzywnictwa, higieny i racjonalnego odżywiania, kroju i szycia. Organizowano potańcówki, spotkania, odczyty i konkursy.

Po wojnie organizacje kobiece wznowiły swoją działalność. Współpracowały z wieloma organizacjami, w tym ze strażą pożarną, gminą, szkołą i kościołem.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.