KOD-owcy są przeciwni inwigilacji [wideo, zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Maciej Czerniak

KOD-owcy są przeciwni inwigilacji [wideo, zdjęcia]

Maciej Czerniak

Kilkaset osób wzięło udział w dwóch manifestacjach pod hasłem „W obronie twojej wolności”.

O godzinie 14 w sobotę na Starym Rynku w Bydgoszczy zebrało się około pół tysiąca osób. Ponad tłumem powiewały flagi polskie i Unii Europejskiej, a na transparentach między nimi widniały hasła: „Duda, Szydło, Kaczyński = Dyktatura, Szyderstwo, Kłamstwa”, „Panie Kaczyński, nie odbieraj wolności, gdyż nam jej nie dałeś ani o nią nie walczyłeś”.

- Witamy serdecznie wegetarian - z zaimprowizowanej sceny przed budynkiem bydgoskiego ratusza do zgromadzonych odezwał się Piotr Pukszto, działacz KOD-u z Bydgoszczy. - Mamy pyszne marchewki z Doliny Dolnej Wisły, proszę się częstować.

Te słowa będące oczywistą aluzją do niedawnej wypowiedzi szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego spotkały się z oklaskami.

Sympatycy Komitetu Obrony Demokracji skandowali, skacząc rytmicznie: „Hop, hop, hop, gorszy sort!”. Innym powtarzanym hasłem było: „My się PiS-u nie boimy, demokrację obronimy”. Wśród manifestujących blisko sceny stał również prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, radni miejscy oraz między innymi europoseł Tadeusz Zwiefka.


Manifestacja KOD w Bydgoszczy. Wideo: Jakub Stykowski.

Dwie godziny wcześniej podobna manifestacja odbyła się w Toruniu na Rynku Staromiejskim. - Jesteśmy za wolnością, równością, demokracją i przede wszystkim przeciwko inwigilacji - przekonywała Aleksandra Solecka, koordynatorka KOD w Kujawsko-Pomorskiem. - Poprzez tę manifestację chcemy walczyć o to, żeby rząd wziął pod uwagę nasze postulaty.

„Stop obłudzie”, „Szydło do wora” czy „Polska w ruinie - to może się udać” - m.in. takie hasła widniały na transparentach przyniesionych przez uczestników manifestacji Toruń dla Wolności i Demokracji - Przeciwko Inwigilacji. Zwolennicy KOD-u skandowali przede wszystkim o zaprzestanie inwigilacji poczty elektronicznej i publikacji w internecie. Postulowano także o zmianę polityki wobec mediów, by nie jawiły się jako tuba propagandowa rządu oraz przekazywały obiektywne i rzetelne informacje.

- Chcę bronić demokracji przed quasi-demokracją partii PiS. Uważam, że obecna sytuacja kreowana przez rząd jest nie do przyjęcia - przekonywał Tomasz, student UMK.

- Paraliżowanie prac Trybunału oraz machlojki przy ustawie dotyczącej połączenia urzędu ministra sprawiedliwości z prokuratorem generalnym to absurd, wobec którego należy wyrażać sprzeciw - dodała Michalina, mieszkanka Torunia.

Gościem honorowym manifestacji była Henryka Krzywonos, działaczka opozycji w okresie PRL. Legenda Solidarności przyznała, że choć Toruń to piękne miasto, żałuje, że przyjechała do niego w takiej sprawie jak konstytucja. - Mam do wszystkich wielką prośbę, nie dajmy sobą manipulować - nawoływała do zgromadzonych Henryka Krzywonos. - Zrobiliśmy przez lata piękną robotę, a teraz chcą nam to zabrać! Jarosław Kaczyński skłócił naród!

Podczas manifestacji nie zabrakło też przeciwników KOD-u, mimo sporów i kłótni nie doszło jednak do groźnych incydentów. - Stajemy w obronie Polski, wieloletnie rządy PO nie przyniosły nam nic dobrego - przyznała Maria, emerytowana mieszkanka Torunia. - KOD to według mnie nic innego jak Komitet Obrony Dobrobytu lub Destrukcji, oni bronią siebie.

Na starówce zgromadziło się też kilkudziesięciu sympatyków Obozu Narodowo-Radykalnego, którzy skandowali: „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę!”, „Śmierć wrogom ojczyzny”, „Tu jest Polska, nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera”, „Polacy to my, a nie Petru i jego psy”.

Okrzyki spotkały się z odzewem zwolenników Komitetu Obrony Demokracji. - Bądźcie z nami! Polska ponad podziałami - wołali w stronę ONR-u zwolennicy KOD-u.

Uczestnicy manifestacji oprócz transparentów i flag mieli ze sobą czerwone kartki i sędziowskie gwizdki. Miały one w symboliczny sposób wyrażać wolę zerwania z dotychczasową polityką rządu. - Uważam, że takie manifestacje mogą mieć realny wpływ na zmiany - mówił Mateusz, mieszkaniec Torunia. - Jesteśmy w Europie i przygląda się nam nie tylko Europa, ale i świat. Trzeba próbować wszystkiego, by uzyskać skuteczny efekt.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych, podejmuję tematy z kręgu dziennikarstwa śledczego. Piszę tez na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.