Hanka Sowińska

Kobiety żyją dłużej. Panowie też [infografika]

Kobiety żyją dłużej. Panowie też [infografika] Fot. Freeimages.com
Hanka Sowińska

W 1950 r. Polak płci męskiej żył średnio 56, 1 lat, Polka - 61,7 lat. Przez ponad sześć dekad długość życia mieszkańców naszego kraju znacząco wzrosła.

W Polsce, w 2015 r., kobiety przeciętnie żyły 81,6 lat. Gonią je panowie, pomniejszając dystans, który nadal jest spory - średnia wieku mężczyzn wyniosła 73,6 lat. W porównaniu z 1990 r. (zauważalny skok nastąpił w minionym ćwierćwieczu) żyjemy dłużej odpowiednio o 7,4 i 6,4 lat.

Tak wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego, zatytułowanego „Trwanie życia w 2015 r.” Nie po raz pierwszy okazuje się, że w Polsce występuje duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w odniesieniu do poszczególnych województw.

W minionym roku najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w województwie łódzkim (przeciętna wieku to 71, 4 lata), najdłużej panowie zamieszkujący Małopolskę (75,1 lat) i Podkarpackie (74,9 lat). Rozpiętość między najwyższym i najniższym wskaźnikiem - wśród 16 województw - wyniosła dla panów 3,7 lat.

Poniżej średniej krajowej pozostawał w 2015 r. przeciętny wiek mieszkanek województwa łódzkiego i śląskiego (poniżej 80,5 lat). Najlepsze dane dotyczące długości życia kobiet dotyczą województwa podkarpackiego i podlaskiego - tu średnia wieku wyniosła 82,5 (była wyższa od średniej krajowej o dziewięć miesięcy).

- Ogólnie można stwierdzić, że we wszystkich województwach leżących w Polsce wschodniej i południowo-wschodniej kobiety żyją dłużej - stwierdzają autorzy raportu.

Z badań wynika, że są spore różnice w długości życia mężczyzn zamieszkałych w miastach i na wsi (na niekorzyść ludności wsi). Pod tym względem wyróżnia się województwo śląskie, gdzie w 2015 r. mężczyźni na wsi żyli dłużej o siedem miesięcy od panów z miast.

W całym kraju utrzymuje się nadumieralność mężczyzn. Natomiast regionem o najwyższym natężeniu zgonów było województwo łódzkie (na każde 100 tys. osób zmarło 1139 osób).

Kobiety żyją dłużej. Panowie też [infografika]
MOW

Od lat za główną przyczynę zgonów uznawane są choroby układu krążenia. Okazuje się jednak, że z tego powodu częściej umierają mieszkańcy wsi. Oni również częściej - niż wskazuje średnia krajowa - ulegają wypadkom, urazom i zatruciom. W mieście numerem jeden na liście przyczyn zgonów są choroby nowotworowe i choroby układu trawiennego. Na tym samym poziomie - w miastach i na wsi - pozostaje liczba zgonów z powodu chorób układu oddechowego.

Kujawsko-Pomorskie pozostaje regionem, w którym liczba zgonów z powodu nowotworów jest najwyższa w kraju.

Z najnowszego raportu przygotowanego przez Wojewódzki Kujawsko-Pomorski Rejestr Nowotworów wynika, że w 2013 r. odnotowano 9131 zachorowań na raka; o 220 więcej w porównaniu z 2012 r. U panów najczęstszym nowotworem był rak płuca i oskrzela, jelita grubego i prostaty. Panie dopadał nowotwór piersi, na miejscu drugim był rak płuca i oskrzela, trzecią pozycję zajmował nowotwór jelita grubego.

W liczbach śmiertelna statystyka przedstawia się następująco: w 2013 r. z powodu nowotworu złośliwego zmarło w regionie 5321 pacjentów, w tym 2977 mężczyzn i 2344 kobiety. Największym zabójcą pozostaje rak płuca - dotyczy to kobiet i mężczyzn.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.