Kobiecy uśmiech pod lupą [PORADNIK]

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Sklepik

Kobiecy uśmiech pod lupą [PORADNIK]

Katarzyna Sklepik

Wzięliśmy dziś pod lupę fakty i mity na temat zdrowia jamy ustnej kobiet i rozwialiśmy je raz na zawsze.

Bóle zębów mogą nasilać się podczas miesiączki

PRAWDA Wrażliwość kobiet na ból zmienia się wraz z fazami miesięcznego cyklu. Zmiana stężenia hormonów we krwi, a dokładnie estrogenów i progesteronu może potęgować nieprzyjemne odczucia bólowe. - Podczas miesiączki i na
kilka dni przed poziom estrogenów we krwi jest zdecydowanie mniejszy niż przez resztę cyklu, co powoduje, że organizm wydziela mniej endorfin, które są odpowiedzialne za maskowanie bólu - mówi Tomasz Łukasik, stomatolog.

Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować grzybicę jamy ustnej

PRAWDA Niektóre leki antydepresyjne, nasercowe oraz antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na stan jamy ustnej. Stosowanie doustnej antykoncepcji w niektórych przypadkach skutkuje też grzybicą jamy ustnej, która nieleczona może zaatakować cały organizm.

Chore dziąsła mają wpływ na płodność

PRAWDA Do problemów z zajściem w ciążę może przyczyniać się wiele czynników. Najczęściej mają one podłoże hormonalne lub zdrowotne. Okazuje się również, że za brak efektów podczas starań o dziecko mogą być odpowiedzialne chore zęby oraz dziąsła. - Zanim zdecydujemy się na macierzyństwo, najlepiej jest wcześniej zdiagnozować stan zdrowia jamy ustnej. Możemy to zrobić wykonując m.in. RTG panoramiczne, które pozwala na wczesne wykrycie wszelkich stanów zapalnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ infekcje bakteryjne z czasem przedostają się do krwiobiegu, zwiększając ryzyko wielu chorób, w tym układu rozrodczego - ostrzega stomatolog.

Po zajściu w ciążę nie wolno leczyć zębów

MIT Kontrola dentystyczna w czasie ciąży to podstawa, a nieleczone zęby oraz chore dziąsła mogą wpływać na rozwój płodu i skutkować takimi konsekwencjami jak zakażenie bakteryjne noworodka lub przedwczesny poród. Najbezpieczniejszym okresem do leczenia w czasie ciąży jest natomiast drugi trymestr. Kobieta w ciąży musi również zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej.

Kobietom w ciąży nie można podawać znieczulenia stomatologicznego

MIT Wiele kobiet obawia się, że podanie znieczulenia przed zabiegiem u dentysty może być groźne dla płodu - zupełnie niepotrzebnie. To, że spodziewamy się dziecka, nie stwarza żadnych przeciwwskazań do podania znieczulenia.

Menopauza wpływa na nadwrażliwość zębów

PRAWDA Spadek poziomu estrogenów w czasie menopauzy i na stałe obniżony po menopauzie sprawiają, że warunki fizjologiczne w jamie ustnej ulegają niekorzystnym zmianom dla kobiet. Objawy towarzyszące menopauzie, które dotyczą tkanki kostnej oraz zębów mogą również powodować nadwrażliwość zębów. Menopauzie często towarzyszy suchość w ustach i zwykle wiąże się ona ze spadkiem ilości wydzielanej śliny oraz ze zmianą jej składu. Konsekwencją tego jest słabsze działanie bakteriobójcze śliny oraz jej ograniczona zdolność do czyszczenia zębów.

Autor: Katarzyna Sklepik

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.