Maciej Mitułaredakcja@polskatimses.pl

Kluczowe umiejętności, które powinny się znaleźć w CV

Kluczowe umiejętności, które powinny się znaleźć w CV Fot. 123rf
Maciej Mitułaredakcja@polskatimses.pl

Dobrze napisane CV powinno prezentować umiejętności kandydata tak, by było jasne, jaką korzyść będzie miał z nich pracodawca.

Większość kluczowych na rynku pracy umiejętności mieści się w trzech kategoriach: uniwersalne, specjalistyczne oraz miękkie. Jak to przełożyć na język CV?

Zacznijmy od umiejętności uniwersalnych. - Dla kandydatów są one często najtrudniejsze do wymienienia. Głównie dlatego, że wydają nam się oczywiste i nie przypuszczamy, że mogą być ważne dla potencjalnego pracodawcy. A tymczasem dzięki swojej uniwersalności mogą predysponować nas do pracy w wielu miejscach, również zagranicą - mówi Bartosz Struzik, ekspert serwisu MonsterPolska.pl.

Do umiejętności uniwersalnych należą m.in.: obsługa komputera, trudno dziś wyobrazić sobie pracę, gdzie nie będzie wymagana. Kolejną umiejętnością jest biegłość komunikacyjna. Chodzi o wyciągniecie esencji i jasne, precyzyjne jej przekazanie np. w formie prezentacji czy raportu. Ceniona jest również odporność na stres. Nie w każdej firmie pracuje się pod presją, ale jeśli się to potrafi, taka zdolność organizacji czasu i pracy przyda się wszędzie.

Umiejętności specjalistyczne przedstawiamy w CV, jeśli staramy się o stanowisko w tej samej branży, w której pracujemy. Chodzi tu o kwalifikacje ściśle związane z zawodem, np. przygotowywanie zbrojeń pod fundamenty (w budownictwie), prowadzenie ksiąg rachunkowych (w księgowości) czy przygotowywanie informacji prasowych (w PR).

Jeśli staramy się o pracę w pokrewnej branży, trzeba pomyśleć, jak je zaprezentować. Część, mimo że brzmi specjalistycznie, może mieć w sobie walor uniwersalny. Umiejętności miękkie wpisujemy zarówno do CV, jak i listu motywacyjnego. To lista cech, które odzwierciedlają naszą osobowość. Warto więc dokładnie przemyśleć, co czyni nas dobrym pracownikiem. Wśród najczęściej wymienianych są: umiejętność pracy zespołowej, lojalność, optymizm oraz kreatywność.

Autor: Maciej Mituła

Maciej Mitułaredakcja@polskatimses.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.