Kłopoty z leczeniem choroby zwanej „złodziejem czytania”

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski
Hanka Sowińska

Kłopoty z leczeniem choroby zwanej „złodziejem czytania”

Hanka Sowińska

Pacjenci cierpiący na zwyrodnienie plamki żółtej mają problem, by zakwalifikować się do programu. - Pierwsze półrocze jest okresem testowym - mówi dr Marzena Petrus.

Leczenie wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) jest drogie. Niewielu pacjentów stać na wydanie prawie 2 tys. zł na jeden zastrzyk (plus wizyta w prywatnym gabinecie). Dlatego zarówno chorzy jak i ich bliscy z niecierpliwością czekali na wejście w życie programu lekowego, w ramach którego terapia AMD finansowana jest przez NFZ.

- Mama zachorowała w 2015 roku. Nie było szans na leczenie w szpitalu, dlatego musieliśmy zapłacić za pierwszą serię zastrzyków - opowiada pani Alicja z Bydgoszczy.

Leki pomogły, ale terapia powinna być dalej prowadzona (choroba zaatakowała drugie oko). - Liczyłam, że uda się mamie zakwalifikować do leczenia w jednym z bydgoskich ośrodków. Okazuje się, że brakuje pieniędzy na program - mówi pani Alicja.

Według danych Stowarzyszenia AMD przeszło 10 proc. Polaków choruje na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

- Pacjentów jest mnóstwo, a nas ogranicza tzw. wąskie okno terapeutyczne. Problem tkwi w możliwości oddziału, nie tylko w kontrakcie z NFZ. Chory zakwalifikowany do programu staje się naszym pacjentem na kilka lat. Przyjęliśmy tyle osób, na ile to było możliwe - tłumaczy dr n. med. Marzena Petrus, ordynator Oddziału Okulistyki w „Bizielu” i wojewódzki konsultant w dziedzinie okulistyki.

Pierwsze półrocze realizacji programu jest okresem testowym, który „pozwoli na określenie zapotrzebowania na tego rodzaju terapie”.

10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy ma najwięcej pacjentów (podobnie jak „Oftalmika”). Niestety, i tu są już problemy. Leczeniem - w ramach programu - objętych zostało 220 pacjentów.

- Limit na pierwsze półroczne już został wyczerpany, a nawet przekroczony. Mimo to pacjenci ze skierowaniem mogą się z nami kontaktować . Nikogo nie odsyłamy bez przeprowadzenia badania. Jeśli ktoś kwalifikuje się do leczenia w ramach programu, zostaje wpisany na listę oczekujących lub poinformowany o możliwości skorzystania z usług w innych ośrodkach - słyszymy w szpitalu wojskowym.

Leczenia AMD w ramach programu realizuje w Kujawsko-Pomorskiem osiem placówek (4 w Bydgoszczy, po jednej w Inowrocławiu, Toruniu, Grudziądzu i we Włocławku).

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.