Kłóćmy się o coś innego [komentarz]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Adam Willma

Kłóćmy się o coś innego [komentarz]

Adam Willma

Nie zgadzam się z tymi, którzy przypisują Jarosławowi Kaczyńskiemu cechy demoniczne lub zwyczajnie odmawiają mu zdrowia psychicznego.

Prezes PiS jest osobą o wyjątkowym darze racjonalnej kalkulacji. Według własnej koncepcji, ze spokojem układa pionki na szachownicy, koryguje błędy, reguluje temperaturę debaty. Można się z nim zgadzać lub nie, ale żaden inny polityk nie wyrobił sobie takiej - używając terminologii wojskowej - pozycji strzeleckiej. Nikomu nie udało się w podobnym stopniu zrealizować własnych pomysłów na państwo. A wszystko to zdalnie, z domu na Żoliborzu.

Z panowaniem Jarosława Kaczyńskiego są jednak dwa zasadnicze problemy. Po pierwsze, prezes opanował do perfekcji tylko jeden model politycznego działania - zarządzanie przez polaryzację i konflikt (dziś jako oś sporu ustawił sprawę Trybunału Konstytucyjnego). To jest sprawdzona i skuteczna taktyka. Ale często niepozwalająca zrobić kroku w tył.

Problem drugi polega na tym, że w polityce szefa PiS polityka zagraniczna jest przedłużeniem polityki krajowej. Koszt sporu o Trybunał Konstytucyjny na arenie międzynarodowej będzie wysoki. Zbyt wysoki, jak na zmianę ustawienia na krajowej szachownicy.

Adam Willma

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.