Klimatyzacja będzie jak dawniej, czyli tylko dla wybranych kierowców. Reszta będzie spocona

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Wronecki / zdjęcie ilustracyjne
Agnieszka Domka-Rybka

Klimatyzacja będzie jak dawniej, czyli tylko dla wybranych kierowców. Reszta będzie spocona

Agnieszka Domka-Rybka

Gaz chłodniczy R134a do nabijania klimatyzacji w starszych autach, których na naszych drogach jest najwięcej, przez rok podrożał o ponad 400 procent. Mechanik z Inowrocławia: - Klienci będą powoli rezygnowali z jazdy w schłodzonym aucie.

- Zadzwoniłam do mojego mechanika. Zaczęły się upały, a mój samochód zaczął gorzej chłodzić. Pewnie przyszedł czas napełnić klimatyzację - opowiada pani Anna z Bydgoszczy. - Byłam w szoku, gdy powiedział, że mam zapłacić 500 złotych. Na razie zrezygnowałam.

Bruksela uznała, że czynnik chłodniczy ma być ekologiczny

- W zeszłym roku butla z 11 kilogramami gazu R134a kosztowała 450 zł, wychodziło 40 zł za litr - przypomina Piotr Matuszewski, właściciel firmy Mechanika Pojazdowa Matmar w Inowrocławiu. - Obecnie to jest 1900 zł, czyli aż 172 zł za litr. Ogromny skok cenowy, bo o ponad 400 procent w górę!

Dlaczego stawki za napełnianie klimatyzacji poszły w górę? I dlaczego na jeszcze większe koszty muszą przygotować się kierowcy, którzy kupują nowe samochody? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.