Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Kleszcze w tym roku atakują na potęgę

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Na ich ukąszenia narażone są szczególnie czworonogi. Internauci mogą wspomóc bydgoskie schronisko dzięki ogólnopolskiej akcji.

Kleszcze przenoszą szereg groźnych dla zwierząt i ludzi chorób. Jedną z nich jest babeszjoza. Nieleczona powoduje anemię, uszkodzenia nerek oraz wątroby i może prowadzić do śmierci. - W tym roku jest prawdziwe zatrzęsienie tych pasożytów - mówi Izabella Szolginia, dyrektor bydgoskiego azylu dla zwierząt. - Sprzyjają im łagodne zimy i wilgotne lata. Występują nie tylko w lasach, ale również w parkach, ogrodach i na łąkach.

Czyli wszędzie tam, gdzie rośnie wysoka trawa. Najlepszym zabezpieczeniem przed kleszczami są różnego rodzaju preparaty farmakologiczne. I właśnie je można podarować azylowi dzięki akcji „Ratuj”, która potrwa jeszcze tylko do końca sierpnia.

Biorą w niej udział 23 przytuliska w Polsce. Do tej pory internauci podarowali ponad dwóm tysiącom zwierzaków środki o wartości 40 tysięcy złotych. Część z nich trafiła też do Bydgoszczy. - O prawdziwej pladze kleszczy słyszymy w tym roku niemal przez cały czas - tłumaczy Michalina Zabłocka z Fundacji NaszeZoo.pl, która odpowiada za akcję. - Ukąszenie przez tego pajęczaka może doprowadzić do wystąpienia u psa na przykład boreliozy, ehrlichiozy i anaplazmozy. By do tego nie dopuścić, kluczowa jest reakcja w przeciągu maksymalnie kilkunastu godzin. To nie zawsze jest możliwe, w szczególności w schroniskach, które opiekują się kilkudziesięcioma, a często i kilkuset czworonogami.

Aby pomóc wystarczy wejść na stronę www.dlaschroniska.pl i wybrać akcję „Ratuj”. - Wszystkie nasze zwierzęta są co miesiąc zabezpieczane przed kleszczami - uzupełnia Szolginia. - Nasze psiaki bardzo często wychodzą na spacery z mieszkańcami poza teren schroniska. Dbamy o ich bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że kleszcze atakują nie tylko psy. Również koty i inne zwierzęta są narażone na przyczepienie się niechcianego gościa.

Preparat, który można kupić na stronie akcji kosztuje niecałe 10 złotych. Do czworonogów z Bydgoszczy przyjedzie w paczce, wysyłanej raz w miesiącu.

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.