Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Klasy ósme i trzecie gimnazjalne w liceum się nie spotkają. Rodzice obawiają się chaosu, a kuratorium uspokaja

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Bartosz Wojsa

Klasy ósme i trzecie gimnazjalne w liceum się nie spotkają. Rodzice obawiają się chaosu, a kuratorium uspokaja

Bartosz Wojsa

Wiosną 2019 roku absolwenci 8-letnich szkół podstawowych, a także gimnazjów w województwie śląskim, łącznie około 80 tys. uczniów, wezmą udział w odrębnych rekrutacjach. Mają uczyć się w różnych klasach, z innymi podstawami programowymi. Przyszły rok szkolny 2019/2020 będzie prawdziwym testem dla reformy wprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zakładającej między innymi likwidację gimnazjów i przywrócenie 8-klasowej podstawówki. W jednej rekrutacji spotkają się bowiem absolwenci obu tych szkół.

W roku szkolnym 2018/2019 w 8 klasach podstawówki w Śląskiem uczy się nieco ponad 41,5 tys. uczniów, a w klasach 3 gimnazjów - blisko 38,5 tys. Łącznie to nieco ponad 80 tys. uczniów. Wiosną 2019 r. absolwenci tych szkół przystąpią do rekrutacji szkół ponad-gimnazjalnych. Uczyli się jednak według różnych podstaw programowych, więc nie wezmą udziału w jednej rekrutacji - na tę okoliczność przygotowane zostaną dwa rodzaje rekrutacji dla poszczególnych absolwentów.

- Absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej, czyli pierwszy rocznik uczących się w 8-letnich podstawówkach, oraz absolwenci gimnazjów z ostatniego rocznika uczącego się w gimnazjach, będą uczyć się w osobnych klasach, zgodnie z odrębnymi podstawami programowymi, według odrębnych ramowych planów nauczania - tłumaczy Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach.

1 września przyszłego roku dotychczasowe 3-letnie licea ogólnokształcące i dotychczasowe 4-letnie technika przekształcą się w 4-letnie licea i 5-letnie technika. W przekształconych szkołach nowego typu będą jednak nadal funkcjonować oddziały dotychczasowych 3-letnich liceów i 4-letnich techników.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.