Kilka dni świętujemy urodziny miasta

Czytaj dalej
Fot. ZHP
Karolina Rokitnicka

Kilka dni świętujemy urodziny miasta

Karolina Rokitnicka

Ten tydzień będzie obfitował w wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe z okazji 65. rocznicy połączenia Golubia i Dobrzynia.

Jubileuszowe obchody rozpoczął test wiedzy o mieście przygotowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną

- Na naszej stronie internetowej jest dostępny link do testu. Można sprawdzić swoją wiedzę, bez wychodzenia z domu. Czegoś takiego jeszcze nie robiliśmy - mówi dyrektor MiPBP Barbara Wasiluk.

Główną nagrodą jest 4-tomowe wydanie Monografii Golubia-Dobrzynia. Test obejmuje 100 pytań jednokrotnego wyboru. Przygotowali je: pracownicy biblioteki - Zbigniew Żebrowski i Zbigniew Sugalski, a także historycy - Marek Beyger i Szymon Wiśniewski.

Trzeba wykazać się m.in. znajomością pomników, nazwisk burmistrzów czy barw MKS Drwęca. Test będzie dostępny do 12 maja do godz. 12. Na jego rozwiązanie mamy 2 godziny.

Z okazji jubileuszu miasta dziś w Urzędzie Miasta otwarta zostanie wystawa ukazująca Golub i Dobrzyń na przestrzeni lat. Będzie ona prezentowana do 16 maja.

Kulminacja urodzinowych obchodów nastąpi w weekend. W piątek o godz. 13 w urzędzie organizowany jest konkurs historyczny. Ponadto zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona burmistrzowi Golubia Arturowi Reiske. Rządził on miastem w latach 1934-39.

W sobotę na zamku odbędzie się Dzień Otwarty Funduszy Europejskich. O godz. 12 organizowana jest uroczysta sesja Rady Miasta. Goście w asyście rycerstwa przejdą krużgankami zamkowymi do kaplicy zamkowej. Tu prelekcję na temat połączenia Golubia i Dobrzynia wygłosi historyk Edward Bartkowski. Zaplanowano także przemówienia zaproszonych gości. Rada Miasta podejmie też uchwały, m.in. o ustanowieniu sztandaru dla Gminy Miasto Golub-Dobrzyń.W sali refektarza prezentowana będzie wystawa multimedialna ,,Golub-Dobrzyń wczoraj i dziś’’ ukazująca miasto dawniej i obecnie. Będą także atrakcje dla gości, w tym oprowadzki konne i warsztaty. O godz. 17 warto wybrać się na stadion, gdzie zostanie rozegrany mecz Golubiacy kontra Dobrzyniacy.

W sobotę odbędą się też obchody 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. O godz. 15 w dobrzyńskim kościele rozpocznie się msza w intencji strażaków. Po niej, na budynku OSP przy ul. Kilińskiego, nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Na 16.30 planowany jest piknik w Zaciszu. Podczas niego zostaną wręczone okolicznościowe medale.

Sporą atrakcję stanowić będzie nocne zwiedzanie miasta z soboty na niedzielę. W ramach Nocy Muzeów o godz. 21 i 22 można będzie zwiedzić zamek. Natomiast na godz. 22 i 23 zaplanowano wejścia na wieżę kościoła w Golubiu.

Niedzielne imprezy maja charakter typowo rozrywkowy. O godz. 12 przy małym mostku odbędzie się spływ „Na byle czym”. Na rynku w południe rozpocznie się Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Tutaj o godz. 17 planowany jest piknik, na którym wystąpią uczniowie szkoły muzycznej oraz zespoły Ostry Dyżur, Raggaeside, Quins of Violins. Całość zakończy się o godz. 22 pokazem fajerwerków.

Ponadto na 28 maja harcerze zaplanowali grę miejską. - Bardzo się cieszę, że udało nam się zdobyć wsparcie z urzędu na tę inicjatywę. Poprzez tę grę terenową po mieście, uczcimy 65-lecie połączenia Golubia i Dobrzynia - mówi komendant hufca ZHP Szymon Wiśniewski.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.