Kierowcy dostają od policjantów prezenty: ulotki, kamizelki i "latarki życia"

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis

Kierowcy dostają od policjantów prezenty: ulotki, kamizelki i "latarki życia"

Aleksandra Pasis

Jak zachować się podczas awarii auta na autostradzie? Kierowców wjeżdżających na A1 instruują funkcjonariusze grudziądzkiej "drogówki". - Fajna akcja - chwalą kierowcy.

- Często jeżdżę autostradą. Jest szybciej i bezpieczniej - mówi Maciej Król ze Świecia. Kierowca był jednym z kontrolowanych przez patrol wydziału ruchu drogowego z Grudziądza przy węźle autostradowym w Nowych Marzach.

Podczas spotkania z mundurowymi „zaliczył” też krótki, ale bardzo pomocny instruktaż na temat tego, jak się zachować, gdy na autostradzie zepsuje się samochód.

- Zatrzymujemy się na parkingu, a jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej na pasie zieleni - wyjaśnia st. sierż. Sebastian Kowalik.

Sierż. Kajetan Kaminski kontynuuje: - Zakładamy kamizelkę, wychodzimy z pojazdu i ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości około stu metrów.

Na koniec kontroli policjanci wręczyli panu Maciejowi kamizelkę odblaskową, broszurę informacyjną oraz „latarkę życia”.

- Fajna akcja. Wyruszając w podróż nie myślimy o tym, że może się coś złego przydarzyć. Dobrze wysłuchać takiego przypomnienia najważniejszych zasad tuż przed wjazdem na autostradę - Maciej Król chwali działania „drogówki”.

- Ulotka, kamizelka i latarka - sierż. Kajetan Kaminski wymienia zestaw „gadżetów”, które otrzymuje Maciej Gburczyk, kolejny z kontrolowanych kierowców. - Latarkę w razie jakiejkolwiek awarii stawiamy na dachu samochodu, ponieważ posiada wbudowany magnes. Ma światło pulsacyjne i stałe. Posiada również elementy ułatwiające rozbicie szyby i przecięcie pasów.

Prowadzący auto, znany grudziądzki muzyk, Maciej Gburczyk przyznaje: - To moja pierwsza kamizelka. Będzie teraz stałym elementem wyposażeniem samochodu.

„Latarka życia”? Pierwszy raz widzę coś takiego. Świetna sprawa!

Kolejny z kontrolowanych, Krzysztof Kopiński z Grudziądza, twierdzi, że jest doświadczonym kierowcą i posiadanie elementów odblaskowych w jego aucie to podstawa: - To już chyba moja szósta kamizelka, ale oczywiście przyda się. Często podróżuję nie tylko po Polsce, ale również za granicą. Ważne jest, abyśmy i ja, i moja rodzina czuli się bezpiecznie podczas podróży.

Policjanci z grudziądzkiej „drogówki” akcję „(Za)trzymaj się zasad” prowadzą razem z AmberOne, służbą która zajmuje się obsługą ruchu na A1.

- Na autostradzie obowiązują szczególne przepisy jeśli chodzi o postój pojazdu - podkreśla aspirant Robert Szablewski z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Zgodnie z zaleceniami mundurowych postój jest możliwy wyłącznie na parkingach albo na „MOP-ach”, czyli miejscach obsługi podróżnych.

- Chodzi o to, by pojazd, kierujący i pasażerowie znaleźli się jak najdalej od pasów, na których odbywa się ruch samochodów - wyjaśnia asp. Robert Szablewski z grudziądzkiej „drogówki”.

Ważnym jest, by powiadomić służby ratunkowe o awarii. Można to uczynić z telefonów komórkowych bądź budek z automatami telefonicznymi umiejscowionymi co dwa kilometry na autostradzie.

Akcja potrwa do marca. Zostanie powtórzona w listopadzie.

Jak wynika ze statystyk, na odcinku Nowe Marzy-Lisewo, gdzie nad bezpieczeństwem podróżujących czuwają policjanci z Grudziądza, w 2015 roku doszło do 8 kolizji i 2 wypadków, w wyniku których jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.

Natomiast na terenie całego województwa na A1 w ubiegłym roku, w okresie styczeń - listopad (to najnowsze dostępne dane) doszło do 7 wypadków i 472 kolizji.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.