Kiedy nasz czworonożny pupil zachoruje [PORADNIK]

Czytaj dalej
Fot. 123RF
SZAL

Kiedy nasz czworonożny pupil zachoruje [PORADNIK]

SZAL

Chore psy lub koty mają objawy, na które ich właściciel powinien zwrócić uwagę. Świadczyć mogą one o chorobach wymagających wizyty o weterynarza.

Zdrowy pies wygląda i zachowuje się normalnie: jest aktywny, ma dobry apetyt, błyszczącą sierść i wyraziste oczy. Kiedy zachoruje, towarzyszy mu wiele objawów.

Może to być biegunka wywołana infekcją bakteryjną lub wirusową, inwazją pasożytów, nieodpowiednim pokarmem, co powoduje zakłócenie równowagi biologicznej w jelitach.

Inne objawy to wymioty, chociaż te nie zawsze są objawem choroby. Mogą zdarzyć się psu, który zbyt szybko i za dużo zjadł. Jednak powtarzające się wymioty mogą być spowodowane chorobą zakaźną czy zatruciem, a nawet połknięciem ciała obcego. Prowadzą do poważnych zaburzeń w organizmie, szczególnie gdy przebiegają razem z biegunką, wtedy muszą być intensywnie i fachowo leczone.

Gorączka sygnalizuje walkę organizmu z infekcją wirusową lub bakteryjną albo stanem zapalnym. Zewnętrznymi objawami gorączki są osowienie, brak apetytu, osłabienie, czasem suchy i gorący nos. Potrząsanie głową przez psa świadczy o zapaleniu ucha na tle alergicznym lub infekcyjnym (ropnym), przepełnieniu ucha patologiczną woskowiną, utkwieniu w przewodzie słuchowym ciała obcego, np. źdźbła trawy lub zboża. Kaszel i kichanie są objawami przeziębienia, zapalenia gardła i krtani, ale także utkwieniem ciała obcego w części nosowo-gardłowej lub też podrażnieniem czynnikami alergicznymi. Guzy, obrzmienia podskórne lub śródskórne mogą być łagodnymi lub złośliwymi tworzącymi się nowotworami lub też ropniami czy kaszakami. Drapanie się i wygryzanie może być wywołane alergią skórną, egzemą, która wymaga długotrwałego leczenia.

W przypadku choroby kota może nas zaniepokoić np. osowiałość lub przeciwnie - nadmierna aktywność, agresja, unikanie kontaktu z domownikami, senność, niepokój, częste przebywanie w ukryciu i inne znaczące zmiany w zachowaniu kota. Do najczęstszych kocich chorób zaliczają się dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Na szczycie tej listy znajdują się biegunki: ostra i przewlekła, które wywoływane są zarówno przez zatrucia pokarmowe, przerost flory bakteryjnej, nadwrażliwość pokarmową, jak również pasożyty (tasiemce, nicienie i pierwotniaki) oraz inne choroby zapalne i wirusowe.

Popularną chorobą kotów są też przewlekłe zaparcia, które mogą być wywołane zarówno przez zalegające kule włosowe, jak i zapalenie jelita grubego, uszkodzenie okolic odbytu i krocza, czynniki urazowe, metaboliczne i psychologiczne.

Zdarzają się zapalenie wątroby, stłuszczenie, marskość i nowotwory, ale są na szczęście dużo mniej spotykanymi chorobami. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych wśród kotów jest otyłość, która bywa przyczyną wielu innych schorzeń.

SZAL

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.