Kiedy dostaniesz zniżkę na wyroby medyczne [relacja z dyżuru]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Kiedy dostaniesz zniżkę na wyroby medyczne [relacja z dyżuru]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Ile NFZ dopłaca do zakupu wózka inwalidzkiego? Jak można uzyskać refundację na szkła okularowe? - pytali nasi Czytelnicy.

Dyżur, który odbył się w czwartek pod numerem bezpłatnej infolinii 800-111-006 poświęcony był nowym zasadom refundacji wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Rozporządzenie wprowadzające zmiany weszło w życie w czwartek 1 czerwca.

Na pytania Czytelników odpowiadała Monika Kamińska, kierownik działu zaopatrzenia w wyroby medyczne Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy. Dominowały pytania o refundację okularów oraz wózków inwalidzkich. Poniżej - relacja z naszego dyżuru z ekspertem.

1. - Czy na protezę stałą przy amputacji nogi powyżej kolana przysługuje refundacja?
Tak. Podstawą jest zlecenie od lekarza ortopedy, chirurga lub lekarza rehabilitacji medycznej na protezę ostateczną. Zlecenie to trzeba najpierw potwierdzić w NFZ (można je przesłać pocztą). Z potwierdzonym zleceniem można udać się do zakładu ortopedycznego, który wykona protezę na indywidualne zamówienie.
Refundacja wynosi od 3 do 5,5 tys. zł, w zależności od rodzaju protezy. Na przykład, jeśli proteza będzie kosztowała 6 tys. zł, a z limitu NFZ wynika, że Fundusz sfinansuje 5,5 tys. zł, to pacjent dopłaci tylko 500 zł. Raz do roku można ubiegać się również o refundację tzw. pończochy kikutowej. Przy amputacji w obrębie uda refundacja na pończochy wynosi 240 zł.

2. Co jaki czas można otrzymać gorset ortopedyczny?
Można go otrzymać raz na trzy lata. Podobnie jak w przypadku ubiegania się o refundację innych wyrobów medycznych niezbędne jest potwierdzenie zlecenia od lekarza w NFZ.

3. - Jestem inwalidą I grupy, nie mogę chodzić. Czy należy mi się refundacja na wózek inwalidzki z NFZ?
O wystawieniu zlecenia na wyroby medyczne, w tym na wózek inwalidzki, każdorazowo decyduje lekarz. W związku z tym musi udać się pan do lekarza pierwszego kontaktu bądź specjalisty, który może wypisać zlecenie na odpowiedni wózek. NFZ refunduje trzy rodzaje wózków: wózki ręczne, wózki do samodzielnego poruszania się wykonane ze stopów lekkich oraz wózki specjalne, w tym elektryczne. Od 1 czerwca tego roku zlecenie na wózek ręczny może wystawić również lekarz pierwszego kontaktu. Refundacja wynosi 600 zł. Na wózek ze stopów lekkich oraz wózki specjalne wymagane jest zlecenie od lekarza specjalisty. W przypadku wózków ze stopów lekkich maksymalna kwota refundacji to 1700 zł.

4.- Jestem 18 lat po udarze. Mam możliwość odkupienia od znajomego wózka inwalidzkiego elektrycznego. Czy mam szansę na dofinansowanie z NFZ?
Niestety, nie. Refundacja zawsze dotyczy sprzętu nowego, kupionego na zlecenie lekarza i w sklepie medycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ. Wykaz tych sklepów znajduje się na stronie internetowej www.nfz-bydgoszcz.pl. Informacje te można również uzyskać od pracowników Funduszu.5. - Jakie są zasady refundacji wózków inwalidzkich dla dzieci?
Od 1 czerwca tego roku obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.
Jedną ze zmian jest możliwość skrócenia okresu użytkowania wózków inwalidzkich dla dzieci. Do tej pory dziecko otrzymywało wózek raz na trzy lata, bez możliwości skrócenia tego okresu. Obecnie można się o to ubiegać. W takim przypadku lekarz musi wypisać nowe zlecenie na wózek inwalidzki z adnotacją, że dziecko urosło lub wskutek rehabilitacji zmieniły się jego warunki fizyczne i poprzedni wózek nie spełnia już swojej roli.

6. - Mój mąż jest osobą leżącą, ma porażenie czterokończynowe. Czy w związku z tym przysługuje mu refundacja na łóżko bądź wózek inwalidzki?
NFZ dopłaca do zakupu materacy przeciwodleżynowych, natomiast nie refunduje zakupu łóżek. W przypadku porażenia czterokończynowego pani mąż może ubiegać się o zniżkę na zakup wózka specjalnego elektrycznego. Przysługuje ona osobom, które mają niedowład przynajmniej jednej kończyny górnej. Kwota refundacji wynosi 3 tys. zł. Konieczne jest zlecenie od lekarza specjalisty.

W przypadku problemów z dotarciem do lekarza, można skorzystać z transportu medycznego bądź zamówić wizytę domową lekarza specjalisty. Każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego ma bowiem obowiązek przeprowadzania wizyt domowych.

7. - Czy NFZ refunduje szkła okularowe?
Tak. Wysokość refundacji zależy od mocy szkieł. Konieczne jest wystawienie zlecenia przez lekarza okulistę, może być to również zlecenie z gabinetu prywatnego. Po potwierdzeniu zlecenia możemy udać się do salonu optycznego, który ma podpisaną umowę z NFZ. Kwota refundacji wynosi od 17,50 do 50 zł na jedno szkło. Refundacja szkieł okularowych dla dorosłych przysługuje raz na dwa lata, dla dzieci - raz na pół roku.

8. - Czy dopłata przysługuje na soczewki kontaktowe?
NFZ refunduje zakup soczewek kontaktowych wyłącznie w trzech następujących schorzeniach takich, jak stożek rogówki, afakia (wada w budowie oka polegającej na braku soczewki) oraz anizometria powyżej 4,0 dioptrii (różnica w wadzie wzroku pomiędzy oczami).

9. - Mój mąż jest osobą leżącą, choruje na Alzheimera. Czy mogę kupić pieluchomajtki z ulgą z NFZ?
Najpierw proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem rodzinnym. Jeśli stwierdzi on konieczność stosowania pieluchomajtek oraz zasadność refundacji, wystawi dla męża zlecenie, które po potwierdzeniu w NFZ można będzie zrealizować w aptece.
Zgodnie z przepisami, pacjentowi należy się do 60 pieluchomajtek na miesiąc. Miesięczna dopłata ze strony NFZ może wynieść maksymalnie 63 zł.

10. - Jestem mamą niepełnosprawnego od urodzenia dziecka. Czy w związku z powyższym należy mi się większa refundacja ze strony NFZ na zakup pieluchomajtek?
Zgodnie z ustawą Za życiem, od 1 stycznia tego roku dzieci (do 18. roku życia) mające zaświadczenie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, potwierdzające trwałe upośledzenie lub ciężką, nieodwracalną chorobę zagrażającą życiu, powstałą w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu, mogą otrzymać refundację na większą liczbę sztuk pieluchomajtek, przysługujących comiesięcznie. Zlecenie to może również wystawić lekarz rodzinny.

11. - Czy można ubiegać się o dopłatę na zakup protezy piersi?
Tak. W związku z tym należy udać się do lekarza po odpowiednie zlecenie. Od 1 czerwca może je wystawić również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, nie tylko specjalista. Refundacja na jedną protezę wynosi 280 zł i możliwa jest raz na dwa lata.

12. - Chciałbym kupić sobie kule, bo ciężko mi się chodzi. Czy w takim przypadku NFZ dopłaci mi do ich zakupu?
Fundusz refunduje zakup kul przy stałym upośledzeniu chodu. O potrzebie korzystania z nich decyduje lekarz pierwszego kontaktu bądź specjalista. W związku z tym najpierw należy udać się na wizytę, a jeśli lekarz stwierdzi potrzebę używania kul, wówczas wypisze na nie zlecenie.

NFZ nie refunduje zakupu wyrobów medycznych tylko na podstawie rachunku przedstawionego przez pacjenta.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.