Kiedy będzie remont drogi do Kowalewa?

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Kiedy będzie remont drogi do Kowalewa?

Karolina Rokitnicka

Szwajcarski ser przypomina wojewódzka droga w kierunku Torunia. Szacunki co do kosztów jej remontu są różne. Od 4 do 40 mln zł.

Droga znajduje się w Planie Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej na lata 2014-2020.

Jest jednak dopiero w trzeciej kategorii, tak więc nie będzie robiona w pierwszej kolejności, bo nie jest priorytetowa.

- Był wniosek samorządowców, by drogę przesunąć do pierwszej grupy, która ma być realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jednak to nierealne. Są inne wymagania co do szerokości, nośności. By je spełnić, 1 km budowanej drogi kosztuje około 4 mln zł. tutaj jest do zrobienia około 10 km. Rozmawiamy jednak, by znaleźć sposób na remont tej drogi. Było spotkanie ze starostą, wójtem i burmistrzem, na którym omawialiśmy uwagi do planu - informuje radny wojewódzki Piotr Kwiatkowski.

Były też spotkania samorządowców z naszego terenu z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Temat pojawił się także na ostatniej miejskiej sesji. Zainicjował go radny Szymon Wiśniewski.

- Są decyzje o remoncie drogi wojewódzkiej - ulicy Toruńskiej. Miasto wesprze tę inwestycję. Oczywiście jest to zadanie potrzebne, jednak moim zdaniem droga na Kowalewo jest ważniejsza i w pierwszej kolejności powinna być zmodernizowana. Pracujemy nad utworzeniem strefy przemysłowej, konieczny jest normalny dojazd do niej - mówił radny.

W dyskusje włączyli się też pozostali radni. Jarosław Zakrzewski zaproponował, by przygotować wspólny apel z szefami gmin zlokalizowanych przy najbliższych węzłach autostradowych, by pokazać znaczenie tej drogi w dojeździe do nich i w województwie. Rafał Malinowski przypomniał, że droga kompleksowo remontowana była 25 lat temu. Radny uważa, że remont 1 km drogi to koszt około 330 tys. zł.

- Rozmawiamy z przedstawicielami ZDW, by pokazać potrzebę tej inwestycji. Mój zastępca zawiózł pisma-apele od samorządowców z powiatu. By zwiększyć szansę na remont i go przyspieszyć, samorządy musiałyby sfinansować przygotowanie projektu. Szacuje się, że to około 1 mln zł. Rozmawiamy na ten temat - informuje burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski.

Wkrótce dzięki współpracy miasta, gminy i województwa ma zostać wyremontowana ulica Toruńska. Miasto wzięło na siebie koszty przygotowania dokumentacji. Przekaże też 400 tys. zł na modernizację.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.