Agata Flak

Każda ilość spożytego w ciąży alkoholu niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń u dzieci

Jadwigą Jagieło, prezes Fundacji Wielkie Serce. Fot. Archiwum prywatne Jadwigą Jagieło, prezes Fundacji Wielkie Serce.
Agata Flak

Rozmowa z Jadwigą Jagieło, prezesem Fundacji Wielkie Serce.

Jeszcze do niedawna wśród wielu panowało przekonanie, że kieliszek wina od czasu do czasu jest wręcz wskazany dla kobiet w ciąży, zwłaszcza przy występowaniu u ciężarnej anemii. Jak jest naprawdę?

Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Alkohol plus inne używki zagrażają prawidłowemu rozwojowi dziecka. Spożywany przez kobietę alkohol łatwo przenika przez łożysko i osiąga we krwi płodu poziom porównywalny do tego, jaki matka ma w swojej krwi. Ponieważ wątroba płodu jest o wiele mniej dojrzała, gorzej radzi sobie z przetworzeniem alkoholu. Narządem najbardziej podatnym na uszkodzenia jest mózg. Alkohol zabija komórki mózgowe, zakłóca migrację neuronów, wskutek czego pewne struktury w mózgu mogą się nieprawidłowo ukształtować lub w ogóle się nie uformować.

W dalszej części rozmowy:

  • czym jest FAS?
  • jakie są objawy alkoholowego zespołu płodowego i jak można go zdiagnozować?
  • czy dziecko z FAS może normalnie funkcjonować?

 

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Flak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.