Kawałek wielkiego świata w regionie. Na festiwalu [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. materiały organizatorów
Joanna Pluta

Kawałek wielkiego świata w regionie. Na festiwalu [zdjęcia]

Joanna Pluta

Spotkania z globtroterami, wystawy zdjęć z różnych stron świata, rozdanie nagród za podróżnicze osiągnięcia - to wszystko już 22 i 23 kwietnia.

Mowa o odbywającym się w Bydgoszczy i częściowo także w Toruniu szóstym już festiwalu Podróżnicy. Co nas czeka podczas dwóch dni imprezy?

- Po raz kolejny udało nam się namówić na przyjazd Aleksandra Dobę, chociaż tuż po festiwalu wyrusza, by znów przepłynąć kajakiem Atlantyk - mówi Karolina Sypniewska-Wida, jedna z organizatorek Podróżników.

Do Bydgoszczy przyjedzie też Marek Niedźwiecki, dziennikarz radiowy, a prywatnie miłośnik Australii. - Przyjedzie do nas też Danuta Piotrowska, żona himalaisty Tadeusza Piotrowskiego, który między innymi zdobywał szczyty z Jurkiem Kukuczką. Ciekawie zapowiada się też wizyta José Torresa, który zagra koncert po rozdaniu naszych nagród - zachęca Sypniewska-Wida.

Nagrody - Haliki to jeden z ważniejszych punktów festiwalu. Są rozdawane od pięciu edycji za najciekawsze osiągnięcia podróżnicze roku. - Tym razem napłynęło do nas około 30 zgłoszeń - mówi Sypniewska-Wida. - Dotyczą wypraw dosłownie ze wszystkich stron świata.

I tak, podczas festiwalu czekają na gości między innymi prezentacje Piotra Horzeli o niezwykłej Antarktyce i „Busem przez świat”, podczas której podróżnicy opowiedzą, jak to możliwe, żeby za 8 dolarów dziennie zwiedzać Amerykę. Będzie trochę o Afryce, dużo o przemierzaniu świata na rowerze, sporo na temat Australii.

Nowością w tym roku będzie bieg. I Bieg Halików. - Zaplanowaliśmy go na sobotę, 23 kwietnia - mówi Karolina. - Wyruszymy spod hali Łuczniczka i pobiegniemy na WSG, gdzie będzie trwał festiwal. Żeby wziąć w nim udział, wystarczy się zapisać przed biegiem. Warto przebrać się za jakiegoś znanego podróżnika. Ma być zdrowo, kolorowo i wesoło - zapowiada.

Jak co roku nie zabraknie też toruńskiego wątku. - W piątek, 22 kwietnia, zapraszamy do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika przy Franciszkańskiej - mówi Karolina. - Zaplanowaliśmy tam prelekcje, spotkania z podróżnikami. Słowem sporo ciekawych rzeczy.

Podczas imprezy czekają nas też wystawy i możliwość poznania smaków świata. Wstęp na festiwal jest wolny. Niedługo na www.podroznicy.byd.pl pojawi się szczegółowy program.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.