KATOLICKIE STOWARZYSZENIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DIECEZJI TORUŃSKIEJ IM. WANDY SZUMAN

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DIECEZJI TORUŃSKIEJ IM. WANDY SZUMAN

Materiał informacyjny

KRS: 0000276112Stowarzyszenie jest kontynuacją dzieła Wandy Szuman, psychologa i pedagoga, Honorowej Obywatelki Torunia, oddanej przez całe pracowite życie osobom biednym, cierpiącym, niepełnosprawnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Stowarzyszenie prowadzi dwie instytucje: Środowiskowy Dom Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” i Świetlicę „Pracownia”.Są to ośrodki, które charakteryzują się szczególną atmosferą wyzwalającą aktywność niepełnosprawnych, w której wyraźnie wyczuwa się ducha wzajemnego zaufania pomiędzy podopiecznym a opiekunem. Twórczość w Pracowni rozumiana jest szeroko: jako odkrywanie siebie, poznawanie swoich potrzeb, nabywanie nowych umiejętności. Ale także twórczość odnajdujemy również w codziennych czynnościach: przygotowaniu sałatki, sprzątaniu, robieniu zakupów. Najważniejsze jednak jest dla nas stworzenie atmosfery pełnej akceptacji, poczucia bezpieczeństwa, bo tylko wtedy drugi człowiek może pokazać nam całe swoje bogactwo. Stowarzyszenie jako jedyne w Toruniu organizuje wypoczynek letni dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Przez lata wspierało nas ponad 140 wolontariuszy. Zorganizowaliśmy 35 wyjazdów wakacyjnych.

Od początku istnienia Pracownia przygotowuje liczne wystawy krajowe i zagraniczne, prezentujące dokonania twórcze osób z niepełnosprawnością. Niepełnosprawni twórcy skupieni wokół Pracowni od ponad 40 lat wpisują się w krajobraz artystyczny Torunia. Mamy na koncie 150 wystaw prezentujących dorobek artystyczny naszych podopiecznych.Wymiernym efektem działania ŚDS „PRTON” i dowodem wkładu osób niepełnosprawnych i ich twórczości w kulturze jest fakt przekazywania kolejnych prac wykonanych przez uczestników do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu i wpisanie ich do inwentarza muzealnego, jako przykładów sztuki Art Brut.

Aktualnie zajmujemy się aktywizacją 37 osób niepełnosprawnych poprzez treningi i inne zintegrowane działania opiekuńcze oraz integracyjne, które pozwalają na nawiązywanie nowych znajomości, utrwalają zachowania społecznie akceptowane, co w rezultacie przyczynia się do minimalizowania zagrożenia niepewnością, depresją i wykluczeniem społecznym osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym, dla których nie ma pracy.Obejmujemy opieką i terapią dorosłe osoby niepełnosprawne, ale wsparcie otrzymuje także otoczenie osoby niepełnosprawnej - najbliższa rodzina ma szansę na wytchnienie od nieustannej, całodobowej i wieloletniej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Oferta Stowarzyszenia dotycząca pomocy i terapii obejmuje także inne formy, realizowane z powodzeniem od wielu lat i cieszące się zainteresowaniem i uznaniem w środowisku osób dotkniętych niepełnosprawnością:ŚDS „PRTON” finansowany jest z budżetu państwa i realizowany przez samorząd Gminy Miasta Toruń. Od grudnia 2018 r. Stowarzyszenie prowadzi działalność NA MAJĄTKU GMINY MIASTA TORUŃ, KTÓRY ODDANO DO BEZPŁATNEGO UŻYTKOWANIA.Twój 1% to opieka i terapia osób niepełnosprawnych
oraz wytchnienie dla rodzicówWPISZ W SWOJĄ DEKLARACJĘ PODATKOWĄ:
KRS: 0000276112


https://sdsprton.pl/jedenprocent/

Link do gotowego programu: PITax" przeprowadzi Cię przez prosty proces rozliczania zeznania podatkowego: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000276112/

Więcej informacji o nas znajdziecie na www.sdsprton.pl

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.