Katedra w Szczecinie mocno się zmienia. Więcej gotyku i miejsca

Czytaj dalej
Anna Folkman

Katedra w Szczecinie mocno się zmienia. Więcej gotyku i miejsca

Anna Folkman

Południowa część elewacji katedry wygląda niezmiennie od ok. 500 lat. Tego nie można powiedzieć o północnej części, która została odbudowana w latach 70. XX w. Dzięki przebudowie świątynia nie tylko odzyska gotyckie kształty, zyska też niezbędne nowoczesne pomieszczenia i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

- Prace nad regotyzacją zaczęły się wiosną tego roku. Polegają przede wszystkim na przywróceniu spójnego wyglądu bazyliki - mówi Sławomir Kiersnowski, architekt.

- Elewacja tej części świątyni bardzo wyróżniała się na tle reszty. Znajdowało się tam mnóstwo detali z lat 70. XX w. Takie były wtedy też tendencje konserwatorskie, które mówiły o tym, by odróżnić to, co nowe, od tego, co było. Trzeba przyznać, że fatalnie się to zestarzało. Cegły wylane z betonu poszarzały i bardzo odróżniały się od reszty elewacji wykonanej z cegieł ceramicznych.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Folkman

Zajmuję się tematyką zdrowotną i społeczną. Bliskie są mi sprawy związane z dziećmi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.