Katarzyna Kowalska potwierdziła minimum

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Grzegorz Oleradzkigrzegorz.oleradzki@pomorska.pl

Katarzyna Kowalska potwierdziła minimum

Grzegorz Oleradzkigrzegorz.oleradzki@pomorska.pl

Od soboty posiadaczką najlepszego wyniku w historii polskiego półmaratonu jest reprezentantka włocławskiej Vectry Katarzyna Kowalska.

W silnie obsadzonym biegu w stolicy Czech Pradze wychowanka trenera Mariana Nowakowskiego zajęła siódmą lokatę wśród kobiet, a wyprzedziły ją jedynie biegaczki afrykańskie. Kowalska uzyskała czas 1:10,06 poprawiając najlepszy dotychczas czas Karoliny Jarzyńskiej (obecnie Nadolskiej) dokładnie o pół minuty. Tym samym uczyniła kolejny krok do trzeciego z rzędu olimpijskiego startu.

W ubiegłym sezonie ostry wskaźnik PZLA (dwie i pół godziny) osiągnęły Kowalska i Iwona Lewandowska z Vectry oraz Agnieszka Stefanowicz z poznańskiego Grunwaldu. Dodatkowym warunkiem określonym przez związek (dla biegaczek które minimum osiągnęły w roku 2015) jest uzyskanie (do końca kwietnia tego roku) czasu poniżej 2:30,00 w biegu maratońskim lub poniżej 1:13,00 w półmaratonie. Ten drugi warunek, ze sporą nawiązką zrealizowała w sobotę Kowalska. Następnego dnia w Berlinie dokonała tego Stefanowicz z czasem zdecydowa-nie słabszym (1:12,52).

Nadal drugiej normy brakuje Lewandowskiej. Bliska była tego niedawno podczas maratonu w Nagoji. Ukończyła go na trzynastej pozycji z czasem 2:30,15 czyli niewiele wolniej niż związkowy wymóg. Przeszkodą była lekka kontuzja stopy, która dokuczać zaczęła jej po półmetku.

Kowalska ze swym szkoleniowcem do kolejnych startów przygotowuje się na obozie w Jakuszycach. Trener Nowakowski nie wyklucza występu w maratonie w Londynie (24 kwietnia). Jego podopieczna, nie do końca może być pewna olimpijskiego startu. Z trójki zawodniczek, które dotychczas osiągnęły związkowe minimum ma najsłabszy czas, a kilka biegaczek nie ukrywa apetytu na olimpijski występ.

W najbliższą niedzielę po raz drugi rozegrane zostaną biegi w ramach Grand Prix Włocławka Vladislavia Cross 2016.

Tym razem organizatorzy zapraszają do parku im. Henryka Sienkiewicza. Panowie biegać będą 5 pętli po 1400 metrów, natomiast panie przebiegną 3 pętle czyli 4200 metrów. Osoby które nie poradzą sobie z dystansem również zostaną sklasyfikowane, wystarczy tylko, aby ukończyły jedno okrążenie. Wpisowe wynosi 10 zł. Zwolnione są osoby po 50 roku życia. Zapisy w dniu zawodów od godziny 11.

Wśród osób które wystartują w tym etapie organizatorzy rozlosują pakiet startowy na tegoroczny XXXIV już Ogólnopolski Bieg Kujawiaka.

Grzegorz Oleradzki

Grzegorz Oleradzkigrzegorz.oleradzki@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.