Katarzyna Kowalska potwierdziła minimum

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Grzegorz [email protected]

Katarzyna Kowalska potwierdziła minimum

Grzegorz [email protected]

Od soboty posiadaczką najlepszego wyniku w historii polskiego półmaratonu jest reprezentantka włocławskiej Vectry Katarzyna Kowalska.

W silnie obsadzonym biegu w stolicy Czech Pradze wychowanka trenera Mariana Nowakowskiego zajęła siódmą lokatę wśród kobiet, a wyprzedziły ją jedynie biegaczki afrykańskie. Kowalska uzyskała czas 1:10,06 poprawiając najlepszy dotychczas czas Karoliny Jarzyńskiej (obecnie Nadolskiej) dokładnie o pół minuty. Tym samym uczyniła kolejny krok do trzeciego z rzędu olimpijskiego startu.

W ubiegłym sezonie ostry wskaźnik PZLA (dwie i pół godziny) osiągnęły Kowalska i Iwona Lewandowska z Vectry oraz Agnieszka Stefanowicz z poznańskiego Grunwaldu. Dodatkowym warunkiem określonym przez związek (dla biegaczek które minimum osiągnęły w roku 2015) jest uzyskanie (do końca kwietnia tego roku) czasu poniżej 2:30,00 w biegu maratońskim lub poniżej 1:13,00 w półmaratonie. Ten drugi warunek, ze sporą nawiązką zrealizowała w sobotę Kowalska. Następnego dnia w Berlinie dokonała tego Stefanowicz z czasem zdecydowa-nie słabszym (1:12,52).

Nadal drugiej normy brakuje Lewandowskiej. Bliska była tego niedawno podczas maratonu w Nagoji. Ukończyła go na trzynastej pozycji z czasem 2:30,15 czyli niewiele wolniej niż związkowy wymóg. Przeszkodą była lekka kontuzja stopy, która dokuczać zaczęła jej po półmetku.

Kowalska ze swym szkoleniowcem do kolejnych startów przygotowuje się na obozie w Jakuszycach. Trener Nowakowski nie wyklucza występu w maratonie w Londynie (24 kwietnia). Jego podopieczna, nie do końca może być pewna olimpijskiego startu. Z trójki zawodniczek, które dotychczas osiągnęły związkowe minimum ma najsłabszy czas, a kilka biegaczek nie ukrywa apetytu na olimpijski występ.

W najbliższą niedzielę po raz drugi rozegrane zostaną biegi w ramach Grand Prix Włocławka Vladislavia Cross 2016.

Tym razem organizatorzy zapraszają do parku im. Henryka Sienkiewicza. Panowie biegać będą 5 pętli po 1400 metrów, natomiast panie przebiegną 3 pętle czyli 4200 metrów. Osoby które nie poradzą sobie z dystansem również zostaną sklasyfikowane, wystarczy tylko, aby ukończyły jedno okrążenie. Wpisowe wynosi 10 zł. Zwolnione są osoby po 50 roku życia. Zapisy w dniu zawodów od godziny 11.

Wśród osób które wystartują w tym etapie organizatorzy rozlosują pakiet startowy na tegoroczny XXXIV już Ogólnopolski Bieg Kujawiaka.

Grzegorz Oleradzki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.