Katarzyna Kowalska potwierdziła minimum
Od soboty posiadaczką najlepszego wyniku w historii polskiego półmaratonu jest reprezentantka włocławskiej Vectry Katarzyna Kowalska.
W silnie obsadzonym biegu w stolicy Czech Pradze wychowanka trenera Mariana Nowakowskiego zajęła siódmą lokatę wśród kobiet, a wyprzedziły ją jedynie biegaczki afrykańskie. Kowalska uzyskała czas 1:10,06 poprawiając najlepszy dotychczas czas Karoliny Jarzyńskiej (obecnie Nadolskiej) dokładnie o pół minuty. Tym samym uczyniła kolejny krok do trzeciego z rzędu olimpijskiego startu.
W ubiegłym sezonie ostry wskaźnik PZLA (dwie i pół godziny) osiągnęły Kowalska i Iwona Lewandowska z Vectry oraz Agnieszka Stefanowicz z poznańskiego Grunwaldu. Dodatkowym warunkiem określonym przez związek (dla biegaczek które minimum osiągnęły w roku 2015) jest uzyskanie (do końca kwietnia tego roku) czasu poniżej 2:30,00 w biegu maratońskim lub poniżej 1:13,00 w półmaratonie. Ten drugi warunek, ze sporą nawiązką zrealizowała w sobotę Kowalska. Następnego dnia w Berlinie dokonała tego Stefanowicz z czasem zdecydowa-nie słabszym (1:12,52).
Nadal drugiej normy brakuje Lewandowskiej. Bliska była tego niedawno podczas maratonu w Nagoji. Ukończyła go na trzynastej pozycji z czasem 2:30,15 czyli niewiele wolniej niż związkowy wymóg. Przeszkodą była lekka kontuzja stopy, która dokuczać zaczęła jej po półmetku.
Kowalska ze swym szkoleniowcem do kolejnych startów przygotowuje się na obozie w Jakuszycach. Trener Nowakowski nie wyklucza występu w maratonie w Londynie (24 kwietnia). Jego podopieczna, nie do końca może być pewna olimpijskiego startu. Z trójki zawodniczek, które dotychczas osiągnęły związkowe minimum ma najsłabszy czas, a kilka biegaczek nie ukrywa apetytu na olimpijski występ.
W najbliższą niedzielę po raz drugi rozegrane zostaną biegi w ramach Grand Prix Włocławka Vladislavia Cross 2016.
Tym razem organizatorzy zapraszają do parku im. Henryka Sienkiewicza. Panowie biegać będą 5 pętli po 1400 metrów, natomiast panie przebiegną 3 pętle czyli 4200 metrów. Osoby które nie poradzą sobie z dystansem również zostaną sklasyfikowane, wystarczy tylko, aby ukończyły jedno okrążenie. Wpisowe wynosi 10 zł. Zwolnione są osoby po 50 roku życia. Zapisy w dniu zawodów od godziny 11.
Wśród osób które wystartują w tym etapie organizatorzy rozlosują pakiet startowy na tegoroczny XXXIV już Ogólnopolski Bieg Kujawiaka.
Grzegorz Oleradzki