Jolanta Zielazna

Karmelitańskie dziedzictwo Bydgoszczy

Na sesję popularno-naukową zaprasza 10 października Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej. Fot. Jolanta Zielazna Na sesję popularno-naukową zaprasza 10 października Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej.
Jolanta Zielazna

Karmelici przybyli do Bydgoszczy pod koniec XIV wieku. To najstarszy konwent osiadły w mieście.

Został zlokalizowany na północnym brzegu Brdy, za murami miasta, zajmował tereny fragmentu obecnego placu Teatralnego.

Kilka lat temu, gdy prowadzony był gruntowny remont ul. Focha archeolodzy odkryli pozostałości fundamentów budynków klasztornych, a także karmelickiego cmentarza.

Teren wokół konwentu nazywały się Przedmieściem Karmelickim. Konwent został sekularyzowany w 1816 roku. Pozostałością kościoła karmelickiego są choćby rokokowe stalle w kościele farnym.

Zakonnicy wywierali wpływ na życie miasta przez nieco ponad 400 lat. Karmelitańskiemu dziedzictwu Bydgoszczy poświęcona będzie sesja popularno-naukowa w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.

Ojcowie karmelici: dr Wiesław Strzelecki z Krakowa i prof. Piotr Neumann z Poznania opowiedzą o obecności zgromadzenia w Polsce i historii klasztoru w Bydgoszczy i Tryszczynie.

Archeolog Robert Grochowski mówić będzie o terenach karmelitańskich na Przed-mieściu Gdańskim, a dr Marek Romaniuk zdradzi, jakie dokumenty dotyczące karmelitów zachowały się w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.

To tylko niektóre tematy sesji zaplanowanej na 10 października. Rozpocznie się o godz. 10 w auli WSDDB przy ul. Grodzkiej 18-22.

Jak się dowiedzieliśmy w trakcie sesji, będzie można zobaczyć unikatowe materiały, przechowywane w archiwum, a z karmelitami związane, w tym dokumenty i księgi klasztorne.

Program

Na sesję popularno-naukową zaprasza 10 października Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej.
Jolanta Zielazna Na sesję popularno-naukową zaprasza 10 października Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej.
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.