Kardynał August Hlond upamiętniony w Katowicach. Był prymasem Polski, ale i naszym biskupem diecezja

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Justyna Przybytek - Pawlik

Kardynał August Hlond upamiętniony w Katowicach. Był prymasem Polski, ale i naszym biskupem diecezja

Justyna Przybytek - Pawlik

W Katowicach odsłonięto pomnik kardynała Augusta Hlonda, urodzonego w Brzęczkowicach pierwszego biskupa katowickiego.

Ma 4,3 metra wysokości, waży 23 tony i został wykonany z z drobnoziarnistego piaskowca Luna sprowadzonego z Hiszpanii. Wczoraj w Katowicach oficjalnie odsłonięto pomnik przedstawiający kardynała Augusta Hlonda, biskupa katowickiego (1926) i prymasa Polski w latach 1926-1948. Rzeźbę odsłonięto w 135. rocznicę urodzin pierwszego biskupa katowickiego.

- Pragniemy utrwalić w sercach i w kamieniu naszą wdzięczną pamięć o wybitnym Kardynale - Prymasie Polski; położył przecież solidny fundament pod gmach Kościoła katowickiego, na którym budowali i budują wszyscy Jego następcy

- napisał w liście do diecezjan arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki. To właśnie arcybiskup odprawił we wtorek mszę świętą w archikatedrze Chrystusa Króla, która poprzedziła odsłonięcie pomnika.

Monument kardynała Hlonda stanął przy skrzyżowaniu ulic Stwosza i Jordana, w rejonie katedry Chrystusa Króla i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz śląskiego seminarium. Przedstawia duchownego w pozycji siedzącej, zwróconego w stronę archikatedry, w ręku trzymającego różaniec. Na cokole umieszczono słowa kard. Hlonda: „Kto z Bogiem pracuje, kładzie fundament pod dzieła, które przetrwają wieki, bo tylko opierając się na Bożym prawie można dokonać wielkich dzieł”.

Na projekt pomnika ogłoszono konkurs, na który nadesłano 37 prac, ostatecznie zaś przyjęto 20. W 2014 roku komisja konkursowa pierwszą nagrodę przyznała zespołowi z Torunia Zbigniewa Mikielewicza i Przemysława Dudziuka. I to właśnie Mikielewicz wykonał rzeźbę, zaś Dudziuk zaaranżował przestrzeń wokół niej.

Organizację konkursu i budowę pomnika sfinansował katowicki magistrat, podczas uroczystości odsłonięcia Marcin Krupa, prezydent Katowic, przypomniał, że pomysł, aby upamiętnić kardynała, zrodził się w 2011 roku. - W trakcie spotkania opłatkowego Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele Mariackim Michał Luty (ówczesny wiceprezydent Katowic) zapowiedział księdzu arcybiskupowi Zimoniowi: zbudujemy pomnik kardynała, i zapytał, czy ksiądz pobłogosławi ten pomysł - opowiadał.

Kardynał August Hlond jest w Katowicach upamiętniony w kilku miejscach. W centrum jest plac jego imienia, znajduje się pomiędzy ulicami: Miko-łowską, Henryka Jordana, Głowackiego i Poniatowskiego. W pobliżu, w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, jest natomiast tablica poświęcona duchownemu.

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.