Kandydacie, pamiętaj o terminach! [harmonogram rekrutacji]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Kandydacie, pamiętaj o terminach! [harmonogram rekrutacji]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Uniwersytety w regionie przypominają o harmonogramie rekrutacji. Trzeba się go trzymać.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu rejestracja na większość kierunków I stopnia i jednolitych magisterskich potrwa do 10 lipca. Do tego terminu trzeba też wnieść opłatę rekrutacyjną.

Jak informuje UMK, ogłoszenie list zakwalifikowanych na studia w I etapie pierwszego naboru nastąpi 14 lipca o godz. 14 Od 15 do 20 lipca - aby potwierdzić chęć studiowania - kandydaci będą musieli dostarczyć komplet dokumentów rekrutacyjnych. Mniej czasu mają osoby, które chcą się ubiegać o przyjęcie na kierunki artystyczne na UMK. Dla nich egzaminacyjny maraton już się rozpoczął. W zależności od kierunku egzaminy praktyczne potrwają do 13 lipca.

UMK otwiera kilka nowych kierunków studiów tj. architektura informacji, chemia medyczna, gospodarka przestrzenna, lingwistyka stosowana - język rosyjski z językiem czeskim, kulturoznawstwo - sp. kultura Dalekiego Wschodu (z językiem chińskim), kulturoznawstwo - kultura Dalekiego Wschodu ( z językiem japońskim), pedagogika medialna i psychologia. Pełną ofertę można znaleźć na www.umk.pl.

Warto dodać, że UMK stosuje w rekrutacji tzw. system priorytetów. Oznacza to, że kandydat może zarejestrować się na dowolną liczbę kierunków, ale zostanie przyjęty tylko na jeden. Kierunki ustawiane są w systemie wg kolejności rejestracji. Zmian na liście można dokonywać do 10 lipca.

- Rejestracja na studia odbywa się za pośrednictwem strony www.rekrutacja.ukw.edu.pl - informuje Małgorzata Jendryczka, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Pierwszy etap zakończy się 10 lipca - to ostatni dzień zapisów dla kandydatów na studia I stopnia stacjonarne oraz jednolite magisterskie.

UKW ma w ofercie prawie 50 kierunków, w tym 4 nowe. - Wojskoznawstwo, lingwistyka stosowana: język rosyjski z językiem chińskim, zarządzanie przyrodą oraz zarządzenia kryzysowe w środowisku to nowości w ofercie edukacyjnej UKW - wyjaśnia Małgorzata Jendryczka. - Wśród hitów rekrutacyjnych pozostają ekonomia, psychologia, rewitalizacja dróg wodnych czy humanistyka drugiej generacji. Nieustanną popularnością cieszą się również filologie obce.

Do 11 lipca trwa nabór na większość kierunków na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych doprzyjęcia zaplanowano na 15 lipca.

Ci, którzy chcą studiować na UTP wzornictwo, architekturę i architekturę wnętrz muszą zarejestrować się do 8 lipca. Potem czekają ich egzaminy praktyczne.

W tegorocznej rekrutacji UTP nie otwiera raczej nowych kierunków. - Nie mamy potrzeby ich mnożenia, ponieważ te, które są dają absolwentom pracę - mówi dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik uczelni. - Dotyczy to zwłaszcza osób, które ukończyły kierunki inżynierskie, głównie budownictwo, mechanikę i budowę maszyn oraz telekomunikacji. Te osoby bez problemów znajdują zatrudnienie już w trakcie studiów. Wyjątkiem będzie nowy kierunek na studiach I stopnia na Wydziale Zarządzania UTP - finanse i rachunkowość.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.