Kanalizacja po naprawie wytrzyma pięćdziesiąt lat

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Andrzej Galczak

Kanalizacja po naprawie wytrzyma pięćdziesiąt lat

Andrzej Galczak

- Mieszkam przy Płockiej we Włocławku- mówi Czytelnik. - Niedawno położyli tam nowy asfalt, a teraz mają naprawiać kanalizację. Czy to właściwa kolejność?

Nie trzeba być fachowcem żeby zgodzić się z Czytelnikiem, ale w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji nie potwierdzają naszych obaw.

- Naprawa kanałów kanalizacyjnych, to niekoniecznie zrywanie nawierzchni jezdni i dokopywanie się do nich - wyjaśnia Dariusz Wróblewski, kierownik działu eksploatacji w MPWiK. - Od kilku lat stosujemy nowocześniejsze techniki. Możemy naprawiać długie odcinki kanalizacji bez konieczności ich odkopywania.

Kiepskie materiały i niedbały montaż

W najgorszym stanie są urządzenia wybudowane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na trzech największych osiedlach, a więc Zazamczu, Południu i Kazimierza Wielkiego. Awarii ulegają najczęściej kanały betonowe, których zakładany okres eksploatacji właśnie się kończy. Do tego dochodzi słaba jakość materiałów, z których zostały wykonane, a często także niedbały montaż.

- Od kilku lat modernizujemy sieć kanalizacyjną - dodaje kierownik. - Wymienione zostały rury na odcinku od ronda Falbanka do ul. Broniewskiego. Natomiast w ostatnich dwóch latach, w dalszej części ulicy Kaliskiej, zabezpieczaliśmy stare rury rękawami termoutwardzalnymi. Nowy fartuch wkładany jest do wnętrza starej instalacji i pod wpływem gorącego powietrza lub pary utwardza się tworząc nową rurę, która powinna wytrzymać pięćdziesiąt lat.

Bez wykopów, ale trwalsze naprawy

MPWiK zamierza do 2020 r. przeprowadzić renowację blisko 40 km sieci kanalizacyjnej metodą termoutwardzalną. Również kilkadziesiąt kilometrów sieci wodociągowej doczeka się solidnych napraw. Mieszkańcy nie muszą się jednak obawiać, że będą rozkopywane chodniki lub jezdnie. W tym przypadku także zostaną zastosowane nowoczesne metody, podobnie jak zrobione to zostało na bulwarach oraz na rondach przy remoncie dawnej „jedynki”.

Dariusz Wróblewski dodaje, że podjęte zostały starania o pieniądze, w tym dotacje unijne na remonty kanalizacji. Na niektóre z robót ogłoszone są już przetargi, na przykład na ul. Leśnej, POW przez pl. Wolności do Brzeskiej. Nie oznacza to jednak, że całkowicie unikniemy rozkopywania, bo to zależy od rodzaju, wielkości uszkodzenia i możliwości naprawy specjalnymi rękawami.

Andrzej Galczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.