Kamera! Akcja! Reakcja! I złota statuetka w nagrodę [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Paweł Skraba
Joanna Pluta

Kamera! Akcja! Reakcja! I złota statuetka w nagrodę [zdjęcia, wideo]

Joanna Pluta

Najpierw były warsztaty z fachowcami, później realizacja, a wczoraj nagrody. Za nami kolejna edycja „Sztuki Wyboru”. Jej finał na Camerimage.

Setki młodych ludzi, nagrody, wyróżnienia oraz mnóstwo emocji - tak wyglądała wczorajsza gala finałowa piątej już edycji programu „Sztuka Wyboru”, która towarzyszyła festiwalowi Camerimage i trwała w bydgoskim Multikinie. To program realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy i partnerów, w ramach którego uczniowie najpierw biorą udział w warsztatach z uznanymi twórcami kina (w tym roku byli to m.in. Paweł Dyllus i Artur Barciś), a później kręcą krótkie filmy na zadany trudny temat.

W tym roku hasło konkursu brzmiało „Kamera! Akcja! Reakcja! czyli bezpieczne wakacje”. Swoją interpretację tego tematu przygotowały ekipy z 28 szkół z całego województwa. Jedną z nich byli uczniowie bydgoskiego Gimnazjum nr 2. - Niesamowite były warsztaty, nauczyliśmy się wielu rzeczy, uświadomiliśmy sobie bardzo dużo - mówiła Aleksandra Gęsikowska. - I myślę, że dużo w nas zostanie.

A czym dla nich jest sztuka wyboru? - Jest na pewno trudna, ale jeśli już coś się wybierze, trzeba to zaakceptować i ponieść ewentualne konsekwencje - uważa Bartłomiej Tybura z Gimnazjum nr 2, który już wie, że chciałby w przyszłości zostać operatorem filmowym. - Myślę, że mamy problemy podobne do tych, jakie mają dorośli, ale dla nas radzenie sobie z nimi jest trudniejsze, bo nie mamy za dużo doświadczenia.Celem projektu jest uświadamianie młodzieży czyhających na nią zagrożeń. - Moim zdaniem nie ma lepszej inicjatywy w Polsce - uważa Joanna Harendarska, opiekun grupy z Gimnazjum nr 2. - Mam nadzieję, że będzie trwała tak długo, jak to możliwe.

Najlepszym filmem tegorocznej edycji okazał się ten, przygotowany przez czteroosobową ekipę z I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu. Gratulacje jednak należały się wszystkim.

- Jesteście niesamowici, bo robicie coś z pasją - mówił do młodzieży jeden z gości festiwalu Camerimage, John Perez, twórca zdjęć do klipów takich artystów, jak m.in. Rihanna, Jay Z, Eminem. - Mnie nigdy nikt nie dopingował. Pochodzę z rozbitej rodziny, miałem trudne dzieciństwo. Ale marzyłem i wierzyłem, że mi się uda. I się udało. Nie rezygnujcie z marzeń i zawsze w siebie wierzcie - życzył młodym twórcom.

Gości na gali było jednak więcej. Osobą, która najmocniej wzruszyła młodych ludzi była Muriel Aboulrouss, pierwsza kobieta operator w świecie arabskim. - Urodziłam się w czasie wojny, życie mijało mi wśród przelatujących nad głową bomb - opowiadała. - I tylko marzenia pozwoliły mi to przetrwać. Nauczyłam się, by każdy dzień przeżywać tak, jakby był ostatnim. Życzę wam marzeń i dużo miłości.

Na gali pojawili się jeszcze m.in. nagrodzony Oscarami Michael Chapman, autor zdjęć do „Taksówkarza” i „Wściekłego byka”, John Toll, operator takich filmów, jak „Braveheart” i „Wichry namiętności” oraz aktor Robert Gonera.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.