Kalwaria nam pięknieje. Także dzięki pieniądzom z 1 procenta

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
(SZCZ)

Kalwaria nam pięknieje. Także dzięki pieniądzom z 1 procenta

(SZCZ)

Pieniądze darowane przez podatników pozwalają na szybsze odnawianie zabytków Kalwarii Pakoskiej.

W tegorocznych zeznaniach PIT-owskich wniosek o przekazanie 1 proc. wypełniło w pow. inowrocławskim ponad ok. 32 tys. podatników. Na konto organizacji pożytku publicznego w Polsce przekazali oni przeszło 1,6 mln zł.

Z odpisów skorzystała m.in. Fundacja Kalwaria Pakoska. Na ratowanie kaplic, tworzących piękny kompleks sakralny, pozyskano 19 304 zł. Na liście dobroczyńców są podatnicy z Mogilna, Żnina, Bydgoszczy, Torunia, Warszawy, Gdańska i innych miast.

- Złotówki, jakie otrzymujemy, również z corocznej kwesty na cmentarzu w sposób znacząco wspierają naszą działalność. Pieniądze przeznaczamy na restaurację kolejnych kaplic na terenie Parku Kulturowego Kalwaria Pakości - informuje Anna Grupa, prezes zarządu pakoskiej fundacji.

Warto dodać, że w ostatnich latach zakończono m.in. prace związane z odtworzeniem dużego ołtarza w kaplicy „Wieczernik” oraz odnowiono kaplicę „Brama Jerozolimska” i zakupiono nowe ławki do kaplicy „Ogród Oliwny”. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie odnawiania ołtarzy w kaplicy „Kajfarz-Więzienie”.

- To zadanie bardzo kosztowne. Z pewnością nie uda się go zakończyć w 2016 roku - dodaje Anna Grupa. Fundacja planuje również wydanie drukiem wiersze o Kalwarii Pakoskiej i Pakości.

(SZCZ)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.