Już wkrótce parkowanie w soboty będzie w Brodnicy bezpłatne

Czytaj dalej
Fot. Paweł Kędzia
PAK

Już wkrótce parkowanie w soboty będzie w Brodnicy bezpłatne

PAK

W związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego samorządy rezygnują z pobierania opłat w soboty. Dotyczy to także Brodnicy.

Naczelny Sąd Administracyjny pochylił się nad przypadkiem z Augustowa, gdzie tamtejsza prokuratura stanęła po stronie kierowcy ukaranego za brak biletu parkingowego w sobotę.

Sąd kasacyjny uznał, że skoro sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego, to z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych. Stąd też, w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, w rozpoznawanej sprawie, brak było podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty w strefie płatnego parkowania.

Samorządy w popłochu wycofują się z pobierania opłat.

W Brodnicy uchwała w tej sprawie stanie podczas najbliższej sesji.

- Na najbliższej sesji radni zajmą się rozpatrzeniem uchwały w sprawie zmian w Regulaminie Funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania na terenie Miasta Brodnicy - potwierdza Iwona Sugalska z magistratu. - Zmiana ma na celu uwzględnienie aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych zgodnie z którym soboty są dniami wolnymi od pracy i w związku z tym nie powinno się w te dni pobierać opłaty parkingowej w Strefie Płatnego Parkowania.

Z takiego obrotu spraw nie kryje radości Andrzej Mrozowski, który od lat domagał się bezpłatnych parkingów w soboty.

- Po co ludzi stresować jeszcze w soboty, kiedy największy ruch panuje góra do trzynastej? - podkreśla.

- Nadal proponuję skrócenie obowiązywania godzin płatnego parkowania, bo w godzinach wieczornych ruch praktycznie i tak zamiera.

Sesja w tej sprawie odbędzie się 31 maja o godz. 12. Wstęp jest otwarty dla mieszkańców.

Autor: PAK

PAK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.