Już w środę, 6 stycznia, przez Żnin przejdzie orszak Trzech Króli

Czytaj dalej
Fot. Iwona Woźniak
Szymon Cieślak

Już w środę, 6 stycznia, przez Żnin przejdzie orszak Trzech Króli

Szymon Cieślak

Po raz piąty przez Żnin przejdzie orszak Trzech Króli. Będzie to o tyle wyjątkowe wydarzenie, że pojawią się postaci związane z 1050. rocznicą chrztu Polski i... wielbłąd, którego wygrali w konkursie mieszkańcy i przyjaciele Żnina.

Orszak, tak jak w latach ubiegłych, rozpocznie się w trzech parafiach.

O godz. 11.45 przy kościele mariackim, w samo południe przy św. Floriana, a pół godziny później przy kościele p.w. św. Marcina.

Procesje z tych trzech parafii przejdą najpierw pod Urząd Skarbowy, gdzie tradycyjnie spotkają się z Herodem. Potem wszyscy przejdą na plac przy parafii św. Marcina.

Tam będzie ustawiona scena, gdzie królowie złożą pokłon Jezusowi.

Potem rozpocznie się wspólne kolędowanie.

To nie koniec atrakcji. W związku z przypadającą na 2016 rok 1050. rocznicą chrztu Polski, w orszaku będą uczestniczyli Mieszko I i Dobrawa razem z wojami i całą świtą. Będzie też odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Uroczystości będą też połączone z obchodami roku miłosierdzia.

- W rolę wszystkich występujących w orszaku Trzech Króli i orszaku Mieszka I postaci wcielą się mieszkańcy Żnina. Będą też instrumenty z czasów Pana Jezusa. Atrakcji będzie sporo. Serdecznie zapraszamy - mówi ks. Stanisław Talaczyński, proboszcz parafii p.w. NMP Królowej Polski w Żninie.

Żniński orszak będzie transmitowany w TVP1 i w TV Polonia między godz. 12.00 i 13.00.

Wygranie wielbłąda (w konkursie Fundacji Orszak Trzech Króli) to nie koniec zabawy. Ta sama fundacja organizuje jeszcze konkurs na zdjęcie relacjonujące wydarzenia 6 stycznia.

- Gdyby ktoś miał pomysł... Można fantastyczne zdjęcie zrobić! - dodaje proboszcz mariackiej parafii.

Szymon Cieślak

Pracuję w Żninie. Zajmuję się przede wszystkim tematyką z terenu powiatu żnińskiego. Głównie robię zdjęcia. Publikuję na portalu znin.naszemiasto.pl oraz pomorska.pl. Moje publikacje można śledzić także w Gazecie Pomorskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.