Już po kampanii cukrowniczej

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Talaśka-Klich
Agata Wodzień-Nowak

Już po kampanii cukrowniczej

Agata Wodzień-Nowak

Sezon 2015/2016 był słabszy na rynku buraków od poprzedniego, ale kolejny ma już wrócić do normy. O ile warunki pogodowe pozwolą.

- Nie ma czym się pochwalić. Rolnicy zebrali mało, cena niska - komentuje kampanię buraczaną 2015/2016 Aleksander Decowski, dyrektor biura Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.

- Kampania była dość krótka. Zaczęła się u nas 3 października w Nakle, od ósmego skup ruszył w Kruszwicy. To późno, ale z powodu suszy nie było powodu, żeby ruszać szybciej. W Krusznicy trwała 78 dni, w Nakle 75. Standardowo to ponad 90 - przypomina Decowski.

“Mimo trudnych warunków Krajowa Spółka Cukrowa S.A. osiągnęła satysfakcjonujący poziom skupu buraków cukrowych i produkcji cukru”, podaje spółka w podsumowaniu zakończonej właśnie kampanii. We wszystkich 7 cukrowniach Krajowa Spółka Cukrowa skupiła łącznie 3 826 tys. ton buraków cukrowych, wyprodukowała 581 tys. ton cukru. W całej Unii Europejskiej cukru jest mniej.

Przyjrzyjmy się kilku europejskim rynkom. W Wielkiej Brytanii kontraktacje zmniejszono o 1/4, czego efektem ma być produkcja cukru nieco poniżej miliona ton. U naszych zachodnich sąsiadów zbiory buraków cukrowych mają być niższe o 7,1 mln ton. Zatem w Niemczech spadną do 20,4 mln ton, to z kolei przełożony się na mniejszą o 1,2 mln ton produkcję cukru - ta wyniesie 3,2 mln ton. A Francja? Zbiory obniżą się o 14 proc. do 32,6 mln ton. W Polsce zbiory mają spaść z 13,5 mln do 8,9 mln ton, wynika z raportu FAMMU/FAPA.

Kampanię cukrowniczą zakończyła w pierwszej dekadzie stycznia 2016 Krajowa Spółka Cukrowa. Najwyższy średni plon odnotowała Cukrownia Malbork - 66,3 t/ha.

Słabsze wyniki odnotowano w Kujawsko-Pomorskiem. Średni plon w Nakle wyniósł 57 t/ha, a 49,5 t/ha w Kruszwicy. - Mocno dokuczała susza. Rolnicy mieli problem z wykonaniem dostaw. Cena za standardową jakość w tym roku to zaledwie 115 zł/t. W ubiegłym roku 137 zł/t. Cena na rynkach europejskich i rynku krajowym jest niska, nie daje nam możliwości dać wyższej - mówi Decowski. Nawet ci, którzy zbierali ponad 60 ton, byli na granicy opłacalności.

- To bardzo istotny rok dla rolników. Jeśli zrezygnują w ostatnim roku kwotowania z kontraktacji, to jak to się przełoży na kolejne lata? Jak wypadnie z listy teraz, to może wypaść na kolejne sezony - zastanawia się dyrektor.

Agata Wodzień-Nowak

Od ponad 10 lat zajmuję się zawodowo tematyką rolnictwa, żywności, ogrodnictwa i społeczności wiejskiej.  


Za cel w swojej pracy w serwisie Strefa Agro stawiam sobie przekazywanie skomplikowanych zagadnień w sposób jasny, przystępny i zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców.


Jako redaktorka Strefy Agro piszę zarówno o aktualnych wydarzeniach, jak i o ponadczasowych trendach i wyzwaniach stojących przed rolnictwem. Interesują mnie również zagadnienia społeczne, jak współczesne postrzeganie rolnika czy te w bardzo praktyczny sposób związane z żywnością, np. prawidłowy sposób przechowywania jajek.


Chcę, by artykuły były interesujące zarówno dla rolników, jak i dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o tej ważnej dziedzinie.


Jak widzę współczesne polskie rolnictwo?


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję, a czasem mam wrażenie, że wręcz rewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. wojną na Ukrainie, unijnymi regulacjami. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczęli na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.


Krótko o mojej historii pracy dziennikarskiej


Dziennikarstwo jest ze mną od ponad 20 lat, kiedy swoje pierwsze kroki stawiałam w gazetkach szkolnych. Gdy pierwszy numer trafił w moje ręce, poczułam, że coś ciągnie mnie, by być z drugiej strony.


Najważniejszym doświadczeniem u progu pracy zawodowej było jednak 5 lat spędzonych w redakcji studenckiego Radia Uniwersytet. Jako reporterka i prowadząca program informacyjno-publicystyczny miałam znakomitą okazję  rozmawiać na antenie ze zróżnicowanymi, wspaniałymi gośćmi. 


Pracę zawodową od 2012 roku związałam z dziennikarstwem internetowym, pojawiając się także na łamach papierowych wydań Gazety Pomorskiej i innych tytułów Polska Press Grupy. Miałam tu również prawdziwą przyjemność prowadzić program rolniczy Agro Pomorska, co dało mi możliwość zdobycia doświadczeń pracy po obu stronach kamery. Dziś współtworzę redakcję serwisów tematycznych Polska Press Grupy. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.