Już dziś upiecz pachnące świętami pierniczki

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
(lb)

Już dziś upiecz pachnące świętami pierniczki

(lb)

Rodzinne warsztaty pieczenia pierników dziś od godziny 15 przed Urzędem Marszałkowskim. Zaplanowano również inne atrakcje.

Piernik, jeden z przysmaków kojarzących się z Bożym Narodzeniem, to twarde ciemnobrązowe ciasto z mieszaniny mąki pszennej i żytniej, mleka, jajek, karmelizowanego cukru, miodu, mocno przyprawione cynamonem, imbirem, a czasem także goździkami, kardamonem, gałką muszkatołową, anyżem i lawendą. Jak podaje Wikipedia, nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny.

Piernik to tradycyjne ciasto Torunia i innych miast hanzeatyckich, będące swoistym symbolem ich powodzenia oraz szerokich kontaktów ze światem. Pierwotnie było wielkim luksusem, ze względu na koszty importu przypraw korzennych i bakalii, często eksportowano je w głąb krajów macierzystych. Jako towar eksportowy, wysyłany w odległe miejsca, piernik został tak pomyślany, aby przetrwać długie podróże lądowe. Swoją trwałość zawdzięcza z jednej strony dużemu udziałowi przypraw korzennych, a z drugiej - twardości i suchości. W zimnym i suchym miejscu daje się przechowywać nawet przez kilka miesięcy.

W Polsce w XVII wieku sprzedawano pierniki w aptekach jako skuteczny lek na wiele chorób. W XIX wieku pojawił się także w domach chłopskich.

Już dziś w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu na wszystkich chętnych czeka także wiele innych przedświątecznych niespodzianek z gwiazdami tle.

- Kontynuujemy naszą tradycję wypełnionych atrakcjami przedświątecznych spotkań dla dużych i małych. Zapraszamy wszystkich, którym bliski jest rodzinny duch Bożego Narodzenia - zachęca marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Wśród tych atrakcji zaplanowano między innymi pokazy fizyczne, opowieści o niebie, a także quizy rodzinne z nagrodami.

Najmłodsi przejdą także testy na astronautę oraz wezmą udział w warsztatach plastycznych. Sprawdzą też jak smakują mgławica planetarna, czyli świecąca wata cukrowa oraz czekolada z gwiezdnym pyłem.

Imprezę zakończy o godzinie 18 koncert świąteczny w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Koronowa.

(lb)

(lb)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.