Jubileuszówki dla bydgoskiej opery coraz bliżej

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Joanna Pluta

Jubileuszówki dla bydgoskiej opery coraz bliżej

Joanna Pluta

Wracamy do sprawy obiecanych przez Urząd Marszałkowski nagród jubileuszowych dla pracowników Opery Nova. 19 grudnia sprawa się rozstrzygnie.

Właśnie na ten dzień jest zaplanowana sesja Sejmiku województwa, na której zostanie przedstawiony wniosek o zwiększenie dotacji podmiotowej dla opery o 249 613 zł. Wniosek ma formę uchwały budżetowej, a pieniądze mają zostać przeznaczone na obiecane przez marszałka województwa, w październiku tego roku, nagrody jubileuszowe.

- Po przyjęciu uchwały sejmikowej środki zostaną przekazane na konto Opery Nova - mówi Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. - W tym samym tygodniu, w którym zostaną wprowadzone zmiany do budżetu. Każdy pracownik Opery Nova otrzyma ok. 862 zł brutto nagrody - dodaje.

Jest więc szansa, że zespół dostanie pieniądze dosłownie na dzień przed świętami. - To lekki skandal, że pracownicy opery czekają na nagrody już ponad dwa miesiące - komentuje radny Sejmiku województwa Roman Jasiakiewicz, który od początku interweniował w tej sprawie. - Jest jednak jeszcze jedna rzecz, która niedługo znów może wywołać falę oburzenia wśród zespołu Opery Nova. Mam na myśli podwyżki, które marszałek Całbecki obiecał im również podczas uroczystości jubileuszowych w październiku - dodaje Jasiakiewicz. Opera czekała na nie od lat. Wzburzenie związkowców kilka miesięcy temu wywołała informacja, że podwyżki dostał zespół podległej też marszałkowi instytucji, czyli Filharmonii Pomorskiej, chociaż opera słyszała, że samorząd nie ma pieniędzy. W końcu marszałek obiecał, że i opera dostanie podwyżki - od stycznia 2017.

- Widziałem projekt budżetu i moim zdaniem - przy założeniu, że podwyżki będą tu podobne jak dla filharmonii - brakuje w nim około 300 tysięcy zł - mówi Jasiakiewicz. - Ciekawe zatem, kto je otrzyma, bo dla wszystkich pracowników instytucji na pewno nie wystarczy.

Do tematu wrócimy.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.