Agnieszka Domka-Rybka

JPK_VAT - nowe zadanie dla małych firm [pytania do eksperta]

Wojciech Byrzykowski: - Od 1 stycznia obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT obejmie mikroprzedsiębiorców. Fot. Kataryna Paczewska Wojciech Byrzykowski: - Od 1 stycznia obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT obejmie mikroprzedsiębiorców.
Agnieszka Domka-Rybka

Na pytania o Jednolity Plik Kontrolny, JPK_VAT, odpowiada Wojciech Byrzykowski, ekspert Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

1. Kto będzie musiał składać Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT?
Wojciech Byrzykowski: - Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestr sprzedaży VAT i zakupów VAT - red.) i przesyłania jej jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) obejmie mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają do 10 pracowników (najmniejsze firmy).

Oznacza to, że dotyczy on wszystkich podatników VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 roku, natomiast małe i średnie robią to od 1 stycznia 2017 roku.

2. Kto nie będzie musiał składać JPK_VAT?
W. B.: - Podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług.

3. Jak wysłać JPK_VAT? Czy można to zrobić samemu?
W. B.: - Podatnik, który nie korzysta z oprogramowania księgowego z możliwością generowania plików w formacie XML, w celu przygotowania własnego może pobrać plik JPK_VAT.csv, udostępniony przez Ministerstwo Finansów, i wypełnić według własnych potrzeb w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym. Tak przygotowany plik można wysłać z bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0.

Co jest dowodem prawidłowego wysłania JPK_VAT? Jak pobrać UPO dla wysłanego JPK_VAT? Odpowiedzi na te i inne pytania w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.