Na pytania o Jednolity Plik Kontrolny, JPK_VAT, odpowiada Wojciech Byrzykowski, ekspert Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
1. Kto będzie musiał składać Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT?
Wojciech Byrzykowski: - Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestr sprzedaży VAT i zakupów VAT - red.) i przesyłania jej jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) obejmie mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają do 10 pracowników (najmniejsze firmy).
Oznacza to, że dotyczy on wszystkich podatników VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 roku, natomiast małe i średnie robią to od 1 stycznia 2017 roku.
2. Kto nie będzie musiał składać JPK_VAT?
W. B.: - Podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług.
3. Jak wysłać JPK_VAT? Czy można to zrobić samemu?
W. B.: - Podatnik, który nie korzysta z oprogramowania księgowego z możliwością generowania plików w formacie XML, w celu przygotowania własnego może pobrać plik JPK_VAT.csv, udostępniony przez Ministerstwo Finansów, i wypełnić według własnych potrzeb w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym. Tak przygotowany plik można wysłać z bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0.
Co jest dowodem prawidłowego wysłania JPK_VAT? Jak pobrać UPO dla wysłanego JPK_VAT? Odpowiedzi na te i inne pytania w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień