Jeżeli chcesz pokoju - szykuj się do wojny! [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Roman Laudański

Jeżeli chcesz pokoju - szykuj się do wojny! [zdjęcia, wideo]

Roman Laudański

Bydgoska Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce powstała w ramach obrony państw NATO przed ewentualną agresją na flance wschodniej.

Grupa 42 oficerów z kilkunastu państw NATO będzie pośredniczyć pomiędzy stroną polską a armiami, które pośpieszyłyby nam z pomocą w ramach tzw. szpicy NATO.

Na ostatnim szczycie NATO nie postanowiono o rozmieszczeniu na wschodniej granicy stałych baz. Zdecydowano o wzmocnieniu kolektywnej obrony państw członkowskich w myśl zasady: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Przyjmą i pomogą

Bydgoska Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce będzie odpowiedzialna za wytyczenie najlepszych tras komunikacyjnych, zabezpieczenie składów paliwowych, wyznaczenie miejsc zakwaterowania, wyżywienie czy pobranie amunicji. Podobne jednostki powstają w Estonii, na Litwie, Łotwie, w Bułgarii i Rumunii. Jednostki integracyjne mają przyjąć i ułatwić przemieszczenie wojsk na terenie państw członkowskich. Mają także wspierać planowanie i logistykę. W ubiegłym roku były już pierwsze ćwiczenia z udziałem żołnierzy Grupy Integracyjnej NATO pod kryptonimem „Szlachetny Skok ‘15”. Pierwszy korpus niemiecko-holenderski - jako jednostka bardzo wysokiej gotowości - ćwiczył przerzut i przemieszczenie swoich wojsk.

Bydgoska Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce powstała w ramach obrony państw NATO przed ewentualną agresją na flance wschodniej. W środę w mieście nad
Tomasz Czachorowski Bydgoska Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce powstała w ramach obrony państw NATO przed ewentualną agresją na flance wschodniej. W środę w mieście nad Brdą pojawił się Antoni Macierewicz.

- Dziś otworzyliśmy jednostkę integrującą NATO z naszą armią - mówił min. Macierewicz. - Umożliwia ona dyslokację oddziałów i ich współdziałanie. To ważny moment w umacnianiu bezpieczeństwa Polski i innych państw wschodniej flanki NATO, a także całej Europy. Decyzja o umieszczeniu sił NATO i o ciężkiej brygadzie amerykańskiej ma na celu umocnieniu pokoju. To są decyzje obronne, mające odstraszyć ewentualne zagrożenia. W ciągu ostatnich dwóch lat to zagrożenie, niestety, dramatycznie wzrosło. Okupacja części Ukrainy przez Federację Rosyjską jest zagrożeniem ładu pokojowego Europy - podkreślał min. obrony narodowej - Rosja musi zrozumieć, że takie prowokacje nie będą tolerowane.


źródło wideo: TVN 24

O połowę większa armia

„Pomorska” zapytała ministra Macierewicza, czy będziemy liczyć tylko na pomoc NATO, czy też odtworzymy likwidowane w ostatnich kilkunastu latach jednostki wojskowe na wschodniej granicy?

- Liczebność polskiej armii wzrośnie co najmniej o połowę w ciągu najbliższych lat - zapowiedział w Bydgoszczy minister obrony narodowej. Rozwój armii nie będzie ograniczony tylko do obrony terytorialnej. Powstaną także jednostki operacyjne.

- Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny - tę łacińską sentencję przypomniał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. - To ważny dzień dla Polski. Jesteśmy w pełni gotowi do przyjęcia wojsk sojuszniczych. NATO jest w pełni gotowe do obecności na flance wschodniej. W dzisiejszym świecie, pełnym niebezpieczeństwa i zagrożeń, to krok niezbędny i konieczny dla bezpieczeństwa narodów żyjących na wschodniej flance NATO i dla całej Europy.

W Bydgoszczy działają już: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, dowództwo Batalionu Łączności NATO.

Roman Laudański

Nieustającą radością w pracy dziennikarskiej są spotkania z drugim człowiekiem i ciekawość świata, za którym coraz trudniej nam nadążyć. A o interesujących i intrygujących sprawach opowiadają mieszkańcy najmniejszych wsi i największych miast - słowem Czytelnicy "Gazety Pomorskiej"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.