Agnieszka Domka-Rybka

Jesteś komuś winien 200 złotych. Może Cię wpisać na listę dłużników

Jesteś komuś winien 200 złotych. Może Cię wpisać na listę dłużników Fot. Łukasz Capar
Agnieszka Domka-Rybka

Nieważne czy to firma, czy osoba prywatna, jak np. sąsiad – dziś każdy może wpisać nas do biura informacji gospodarczej. A wtedy już m.in. nie zrobimy zakupów na raty, nie mamy szans na kredyt w banku czy abonament telefoniczny.

- Co, jeśli ktoś już trafi na taką czarną listę, ale zmobilizuje się i spłaci swój dług? Jak długo potrwa zanim znów stanie się czysty? - pyta pan Mirosław z Bydgoszczy.

Nie ma wpisu i po kłopocie

- Wierzyciel jest zobowiązany niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia spłaty zobowiązania, wystąpić z żądaniem aktualizacji informacji gospodarczych, przekazując do biura aktualne dane - informuje Szymon Kwiatoń, ekspert firmy doradztwa finansowego Move On Finance.

Na listę dłużników możemy trafić,  gdy nie spłacimy kredytu, pożyczki lub zalegamy za: ubezpieczenie samochodu, nieruchomości, abonament telefoniczny,  czynsz, rachunki za wodę, prąd, gaz, telewizję, internet, mandat, alimenty.

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.