Jest wiosna. Wstań z fotela i rusz w teren

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Jest wiosna. Wstań z fotela i rusz w teren

Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Warto wejść na wagę i sprawdzić, ile po zimowym lenistwie przybyło nam tu i ówdzie. Ale nie tylko o wygląd chodzi, lecz o zdrowie.

Dni coraz dłuższe i możemy korzystać z uroków wiosny. Ruszajmy więc w teren z kijkami, pobiegać lub z rowerem. Ale...

- We wszystkim potrzebny jest umiar - podkreśla Sylwia Ornowska, masażystka z Fit-expert Gym. - Również aktywność fizyczną powinniśmy stopniowo dawkować. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Rozplanujmy sobie treningi i sukcesywnie zwiększajmy ich intensywność. Nie forsujmy się, bo szybko się zniechęcimy. Ma być zdrowo i bez popadania w skrajności. Dobrym rozwiązaniem jest rower. Natomiast proste ćwiczenia można wykonywać w domu, choćby na dywanie, albo na specjalnych urządzeniach. Najważniejsze, aby zejść z fotela i zacząć się ruszać.

- Prowadzę sklep z rowerami od kilkunastu lat i nigdy jeszcze nie było tak dużego zainteresowania i podaży jak obecnie - mówi Ireneusz Jamróz, współwłaściciel największych we Włocławku sklepów rowerowych. W ostatnich kilku latach sprzedajemy coraz więcej rowerów, nie tylko typowo rekreacyjnych i sportowych, ale i dla kobiet. Natomiast na stałym, wysokim poziomie jest sprzedaż dziecięcych.

We Włocławku najchętniej kupowane są rowery w zakresie cenowym od 1,5 do 3 tys. zł. Jak zapewnia Ireneusz Jamróz, są to dobre jakościowo rowery, sprawdzonych, najczęściej polskich producentów, czego nie można powiedzieć o rowerach z hipermarketów.

- Tanio kupujesz, dwa razy kupujesz - podkreśla współwłaściciel sklepu „Rowery”. - Przed zakupem rozmawiamy z klientem, pytamy o wymagania i do czego rower ma mu służyć. Dobieramy wtedy najodpowiedniejszy. Klient ma zagwarantowany również bezpłatny przegląd roweru po miesięcznej eksploatacji.

Bieganie, jazda na rowerze, czy też ćwiczenie w siłowni powodują, że się pocimy. Jeszcze kilka lat temu uważano, że bawełna jest najlepszym materiałem dla osób aktywnych fizycznie. Te czasy już minęły. Teraz królują tworzywa, które oddychają oraz odprowadzają pot na zewnątrz. Sprawiają, że cały czas czujemy się świeżo i komfortowo.

- W ofercie jest wiele ubrań, które znakomicie spełniają swoją rolę w czasie zwiększonego wysiłku - mówi Ewa Rewers ze sklepu Martes Sport. - Panie powinny zakładać staniki sportowe, które nie mogą być zbyt luźne. Dobrze jest, gdy podczas chłodów założymy bieliznę termoaktywną. Ochroni nas przed wychłodzeniem i odprowadzi pot. Przyda się też koszulka z krótkim lub długim rękawem. Na to bluza lub kurtka oraz odpowiednie spodenki.

Sprzedawczyni radzi, aby ubierać się na cebulkę. W razie potrzeby można stopniowo zdejmować kolejne warstwy.

Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.