Jest w orkiestrach dętych wielka siła

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Młodecka
Jolanta Młodecka

Jest w orkiestrach dętych wielka siła

Jolanta Młodecka

Najpierw na scenie czytano o miłości Winicjusza i Ligii, potem lektorów zastąpiły strażackie orkiestry. Podobało się i jedno i drugie.

Orkiestry dęte słyszymy coraz częściej przy różnych okazjach. Grają na przeglądach, festynach, oficjalnych uroczystościach, a nawet w kościele, do mszy.

W powiecie radziejowskim strażackie orkiestry funkcjonują przy jednostkach OSP w Osięcinach, Topólce i Piotrkowie Kujawskim. Na początku tego roku pojawiała się inicjatywa, by podobny zespół utworzyć w gminie Radziejów, ale jak na razie o tym jest cicho.

To było dziewiąte już spotkanie z orkiestrami dętymi na osięcińskim przeglądzie. W niedzielę zagrały orkiestry OSP z Bysławia, „Brestiva” z Brześcia Kujawskiego, Górnicza Orkiestra Dęta „Solanie” z Kłodawy, OSP Śliwice oraz oczywiście gospodarze, czyli orkiestra dęta „Semper Fidelis” z Osięcin. Gdy we wspólnym utworze zabrzmiały trąby, bębny i puzony, niebo przejaśniło się, a chmury uciekły. Już bez problemów zespoły mogły zaprezentować swój repertuar przed osięcińską publicznością. Na koniec zespoły otrzymały puchary, a wszyscy gorącą, strażacką grochówkę.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.