Jest publikacja o profesorze Synaku

Czytaj dalej
Fot. Iwona Woźniak
Iwona Góralczyk

Jest publikacja o profesorze Synaku

Iwona Góralczyk

Po folderze przedstawiającym Muzeum Sportów Motorowodnych, Żnińskie Towarzystwo Kultury wydało kolejną publikację.

Primum Docere - autorstwa Romualda Synaka, to niezwykła książka o ojcu autora - Stanisławie (1904-1984) - wieloletnim nauczycielu języka łacińskiego, języka niemieckiego w Gimnazjum i Liceum im. Braci Śniadeckich w Żninie.

- Ten legendarny profesor pracował w szkole, nie licząc przerwy wojennej, 40 lat, a więc najdłużej ze wszystkich nauczycieli tej placówki - opowiada Stefan Czarnecki, prezes ŻTK.

- Trzeba też podkreślić, że to liceum odegrało na Pałukach, i nie tylko, wyjątkową rolę. Takich szkół było mało, spełniały niemal rolę wyższych uczelni. Placówka, a zwłaszcza jej pedagodzy, mieli ogromny autorytet i znacznie większy wpływ niż obecnie na życie intelektualne Pałuk.

- Losy nauczyciela przywracają nam również pamięć i szacunek do takich cech jak solidność, pracowitość, prawdomówność i patriotyzm. Oprócz historii tłem książki są wszystkie przemiany społeczno-ekonomiczne najnowszej historii Polski - dowiadujemy się.

Są tu również wspomnienia absolwentów, w tym niezwykłego żninianina, reżysera, aktora i wykładowcy Tadeusza Malaka.

- Profesor Synak miał ogromny autorytet i szacunek. Choć był ciepłym i dobrym człowiekiem, na lekcjach budził respekt - dodaje szef ŻTK.

- Przy tej książce miałem wyjątkowo dużo pracy, ale i przeżyłem niezwykłą przygodę. Po raz pierwszy współpracowałem - na okoliczność jej wydania - z firmą Art Druk ze Żnina, której dziękuję za cierpliwość.

- Za mną wiele rozmów i dyskusji na temat rodzącej się publikacji z Romualdem Synakiem, który okazał się solidnym i skrupulatnym autorem. Dzięki niemu także bardzo wiele się nauczyłem. Staraliśmy się, by w książce zachować wszystkie przyjęte do tej pory reguły i obyczaje. A mimo to trafiło się jeszcze parę błędów.

Prawdopodobnie w kwietniu, w siedzibie Żnińskiego Towarzystwa Kultury, odbędzie się spotkanie z autorem publikacji.

- W tym miejscu chciałbym podziękować za pomoc i okazaną życzliwość Bankowi Spółdzielczemu Pałuki w Żninie, a szczególnie panu Arkadiuszowi Furtakowi - dodaje Stefan Czarnecki.

W tej chwili ŻTK pracuje nad kolejnymi publikacjami, związanymi z 500-leciem urodzin Klemensa Janickiego.

- Pierwsza będzie autorstwa prof. Ignacego Lewandowskiego i zatytułowana „Życie i dzieło K. Janickiego“. Druga autorstwa farmaceuty dra Aleksandra Kuehna pt. „Mój Żnin w cieniu Klemensa Janickiego“. Obaj panowie są z Poznania.

ŻTK przygotowuje się ponadto do współorganizacji kolejnej edycji Biegów Żnińskich - ich patronem będzie Klemens Janicki, poeta z Januszkowa.

- Zajmiemy się promocją jego osoby i twórczości.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.