Jest okazja, to pędzą na emeryturę. Potem toną w długach

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Jolanta Zielazna

Jest okazja, to pędzą na emeryturę. Potem toną w długach

Jolanta Zielazna

Trzech na czterech emerytów jest zadowolonych z przejścia na emeryturę. Nie dorabiają, niewielu by nawet chciało. A jednocześnie toną w długach. Częściej kobiety niż mężczyźni.

Renata uważa, że w długach nie tonie, bo ma pożyczki tylko na 3 tys. zł w różnych firmach „chwilówkowych”. Jak ma ich nie mieć, gdy świadczenie przedemerytalne to niewiele ponad 800 zł na rękę. Dorabiała trochę na czarno, ale nie za dużo i nie za często. Gdy tylko w listopadzie skończyła 60 lat, przeszła na emeryturę. ZUS wyliczył jej około 1400 zł brutto, więc cieszy się. Zawsze to trochę więcej grosza.

Renata uważa, że teraz, gdy już będzie dostawała emeryturę, stopniowo długu się pozbędzie.

Biuro Informacji Gospodarczej obserwuje, że rosną kłopoty finansowe emerytów. Zleciło więc badania (Instytut ARC Rynek i Opinia) , by sprawdzić, czy emeryci nie żałują, że zakończyli pracę, czy mieli oszczędności, przechodząc na emeryturę? Wyniki są zaskakujące. 77 proc. ogółu pytanych mówi, że tak (lub „raczej tak”) nie żałuje, że przeszło na emeryturę. Żałuje mniej więcej co 6. osoba.

Ponad połowa (56 proc.) przeszła z własnej woli, 24 proc. nie chciało, ale zmusiła ich do tego sytuacja osobista, a 12 proc. nakłonił pracodawca.

Ile osób skorzystało z obniżenia wieku emerytalnego? Czy emerytura to rzeczywiście sposób na spłatę długów? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.