Jest okazja na nowo odkryć poetę z Kujaw

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Jest okazja na nowo odkryć poetę z Kujaw

Dominik Fijałkowski

Muzeum zaproponowało, a Rada Powiatu Inowrocławskiego przyjęła uchwałę o ogłoszeniu 2016 - Rokiem Jana Kasprowicza.

Kim był Jan Kasprowicz? - Poetą z Szymborza. Jego pomnik stoi przy ulicy Solankowej - tylko tyle o piewcy Kujaw wiedzą zagadnięci przez nas młodzi inowrocławianie.

- Niestety, nie mamy żadnego wpływu na dobór lektur i programów nauczania w szkołach. A przecież Kasprowicz był najwybitniejszym poetą modernizmu polskiego. Poetą wizjonerem - komentuje Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Pracownicy tej placówki starają się szerzyć wiedzę o Kasprowiczu i jego twórczości. Odwiedzają szkoły noszące imię poety, m. in. te w Kluczborku i Kutnie. Prowadzą wykłady wśród kuracjuszy przebywających w inowrocławskich sanatoriach. - Nasze muzeum jest instytucją zobowiązaną do propagowania twórczości Jana Kasprowicza. Dlatego, gdzie nas zapraszają, tam się pojawiamy i mówimy o poecie z Kujaw - zapewnia Janina Sikorska.

Nadarza się okazja do szerszego przedstawiania postaci, twórczości, czasów oraz miejsc, w których przebywał nasz wielki wizjoner. Tydzień temu Rada Powiatu Inowrocławskiego poprała wniosek dyrekcji muzeum i ustanowiła 2016 - Rokiem Jana Kasprowicza.

- W tym czasie będziemy obchodzić kilka ważnych rocznic. Po pierwsze, 90. rocznicę śmierci Jana Kasprowicza, a także 85-lecie powołania naszego muzeum, 50-lecie nadania mu imienia poety, jak również 80-lecie wydania pierwszego tomu "Roczników Kasprowiczowskich" - wymienia dyrektor Sikorska.

Przygotowany jest plan obchodów Roku Jana Kasprowicza w powiecie. Zawiera on też projekty wydawnicze. Ukazać mają się reprinty "Księgi ubogich", tej sprzed stu lat, tomiku poezji Kasprowicza z grudnia 1888 roku oraz bajek z 1923 roku.

W maju odbędzie się specjalna edycja Nocy Muzeum poświęcona w całości poecie z Kujaw. Zaprezentowane zostaną m. in. rękopisy Kasprowicza ze zbiorów inowrocławskiego muzeum. Z kolei w czerwcu odbędą się imieniny Kasprowicza i zjazd krewnych rodu: Kasprowiczów, Kloftów, Roliradów i Antczaków.

1 sierpnia, w dniu 90. rocznicy śmierci Jana Kasprowicza obok tradycyjnych obchodów, zaplanowano rajd turystyczny szlakiem poety, wykłady oraz wystawę numizmatyczną z portfela Jana Kasprowicza.

Imprezy z okazji Roku Jana Kasprowicza trwać będą aż do grudnia. - Do udziału w nich zapraszamy wszystkich, którym bliska jest postać Kasprowicza oraz tych, którzy chcieliby go lepiej poznać. Wysyłamy zaproszenia do władz miast, które odegrały ważną role w życiu poety, jak Poznań, Zakopane czy Lwów oraz do szkół w Polsce noszących imię Jana Kasprowicza. Liczymy, że uda się nam zaprosić na obchody honorowego konsula Ukrainy - dodaje Janina Sikorska.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.